De SoA heeft een eigen registratieregiem registration scheme dat nadrukkelijk verbonden is met loopbaanontwikkeling career development en continuing profes sional development, afgekort CPD. Een officieel boekwerk, de Registration Scheme Regulations and Guidance Notes wijst de weg. CPD wordt beschouwd als voorwaarde voor toelating. CPD heeft een zeer gestruc tureerde aanpak, met allerlei kenmerken, hulpmiddelen en een stappenplan: begin met zelfanalyse: waar sta ik? wat gaat wel/niet goed? wat vraagt mijn baan/baas? nu/straks? wat wil ik bijleren en verbeteren? een analyse van je eigen sterkte, zwakte, kansen, bedreigingen (SWOT) professional development plan (format) - wij zouden zeggen POP de zgn. learning opportunities: leren-op-de-werkplek, leren-binnen-het-werk/ vak en leren-buiten-de-werkplek, leren-buiten-het-werk/vak reflective practice: reflecteren op wat je hebt gedaan learning and development record (format): bijhouden wat je hebt geleerd, hoe, waar, wanneer mentoraat: een aparte pagina voor mentoraatsrelaties tussen leden van de SoA; men signaleert overigens terughoudendheid bij de leden portfolio of evidence: met de "bewijsstukken" van voorgaande stappen De Guidance Notes bevatten een hele waslijst PDF's met de verschillende hoofd stukken van het programma. Met name formulieren Learning Outcome Forms (LOF) waarop je de leeropbrengsten moet opgeven voor vier domeinen: training courses (na-en bijscholing) private study (zelfstudie, kan ook buiten de sfeer van "archief" liggen) work achievements (werkprestaties) contribution to profession (bijdrage aan de professie) Kern is dat je drie jaar werkervaring moet hebben nadat je bent afgestudeerd en dat je de steun hebt van een erkende referee/mentor (en geregistreerd lid van de SoA). Verder is het maken van een portfolio en een assessment van je portfolio onderdeel van de procedure. Je hebt een portfolio met 12 credits nodig op de vier genoemde domeinen tezamen. In je LOF beschrijf/analyseer je de activiteiten en reflecteer je op de opbrengsten. Je relateert primair aan je eigen ontwikkeling, het gaat niet om de voordelen voor je werkgever. Bij elk van de vier domeinen beschrijf je een activiteit, die wisselende hoeveelhe den credits kunnen opleveren. Er zijn lijsten met erkende instellingen en opleidin gen, onderwerpen, taken. Je credits komen in minstens drie domeinen, met maxima per domein. Ook niet meer dan twaalf indienen. Bij teamwork gaat het om focus op je eigen inbreng en opbrengsten. Bij omvangrijke taken/klussen moet je deeltaken benoemen die telkens voor een credit tellen. Bij opeenvolgende versies van hetzelfde document, moetje de verschillen relateren aan de leer opbrengsten, anders tellen de versies samen voor 1 punt. Hoewel het POP geen deel is van het portfolio, kan het zinvol zijn er een te maken en de leeropbreng sten hieraan te verbinden. PROFESSIONALITEIT 230

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 232