de twee beroepsnamen de privacybescherming de onafhankelijkheid de ethische code Registerpunten We verkiezen registerpunten boven urentelling, omdat je met een uren telling geen verschillend gewicht kunt toekennen. Vier uur luisteren bij een congres is wat anders dan vier uur deelnemen aan een workshop. Hoe reken je een publica tie om naar uren? Vergelijking met bestaande registers in Nederland laat zien dat men vrijwel altijd met punten werkt. Helaas valt verder geen lijn te ontdekken in de hoeveelheid en de verdeling van punten. (Zie elders in dit jaarboek.) Deze vergelijking levert ons wel een beeld van mogelijk relevante activiteiten, dat we aanpassen aan ons beroepenveld. Werkgroepsleden maken een opgave van hun activiteiten die in aanmerking komen voor registerpunten. Dat levert inzicht en verbeteringen op in de verhouding tussen de verschillende rubrieken en in de verdeling ofwel de zwaarte van de punten. De visie van NARM betekent dat eisen worden gesteld aan beroepsbeoefenaren. Zij zullen willen leren, reflecteren en profileren. Er zal genoeg aanbod moeten zijn (komen) aan cursussen, commissies en kolommen (in periodieken) om de ambi ties waar te maken. We zullen te maken krijgen met puntenjagers. Dat levert een impuls voor een leven-lang-leren, ofwel learning continuum14. Bijvoorbeeld ook doordat het deelnemen aan kenniskringen wordt gestimuleerd. De beperkte ervaring leert dat het puntensysteem werkt. Werkgroepsleden en proefkandidaten hebben een opgave gedaan van hun registerpunten. Doorgaans blijkt dat zij aan de eisen kunnen voldoen. Deelname aan de werkgroep is trou wens één van de activiteiten die punten opleveren (rubriek 5). Men vindt het lastig om achteraf een portfolio aan te leggen. Bij de start van NARM wordt die eis niet gesteld voor registratie met de status 'voorlopig'. De kandidaten kunnen dan in de komende vier jaar hun portfolio gaan bijhouden. De website onder steunt met 'mijn NARM' het beheer van het eigen portfolio. Drie rubrieken Er komen drie rubrieken voor professionalisering: leren, reflecteren en profileren. Per rubriek 30 punten plus of min 10%. Samen 90 punten, over een periode van vier jaar. Er is een lijst met een stuk of veertig soorten activiteiten in de drie rubrieken. Bij elke activiteit zijn weer verschillende verschijningsvormen mogelijk. PROFESSIONALITEIT 14 Hans Scheurkogel tijdens Forum for Archives and Records Management Education and Research, Aberystwyth (Wales), juni 2006. 15 "Naar een toekomst die werkt - Rapport commissie arbeidsparticipatie" juni 2008 (pag. 77), download via de website van het ministerie van SZW, http://home.szw.nl/index.cfm. Bij de overheid wordt doorgaans minder uitgegeven aan scholing dan in het bedrijfsleven. Men zegt de 220

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 222