Projectinitiatie Deze twee lijnen komen samen in een initiatief van de KVAN, midden 2007, om een accreditatieproject te starten. Het projectvoorstel krijgt subsidie van OCW en het project gaat eind 2007 van start. Een stuurgroep7met KVAN bestuursleden begeleidt het project, en schrijver dezes is projectleider. Het project richt zich op het ontwikkelen van kwaliteitseisen die de beroepsorga nisatie aan het archiefonderwijs stelt. Deze kwaliteitseisen zullen een rol gaan spelen bij de accreditatie van initiële opleidingen op hbo- of wo-niveau. Nu is de accreditatie van bekostigd en aangewezen8 hoger onderwijs voorbehouden aan de Nederlands-Vlaamse Accreditatie Organisatie (NVAO). De relatie van de beroeps inhoudelijke toetsing door of vanwege het beroepenveld met NVAO-accreditatie is een van de vele aandachtspunten. De stuurgroep stelt van meet af aan dat opleidingen voor zowel de archiefvormen de als de erfgoedbeherende archivaris binnen de reikwijdte van het project vallen. Het beoogde effect van het project is dat de kwalificaties van de professionals die de opleidingen uitstromen en van de reeds werkzame professionals optimaal (blijven) aansluiten bij de wensen en verwachtingen van het werkveld. De beroeps- en competentieprofielen dienen hierbij als referentiepunt (zie kader). Beroeps- en competentieprofielen Begin 2002 is de www.divaprofielen.nl website gelanceerd. Op verschillende werk- en denkniveaus en voor verschillende taakdomeinen kan de gebruiker een competentieprofiel genereren. Zo'n profiel bevat een reeks kennis-, inzicht-, vaardigheid- en attitudefacetten. In 2005 zijn enkele veranderingen aangebracht. Inhoudelijk zijn de competentie-elementen niet gewijzigd. In 2007 heeft de Adviescommissie Opleidingen van de Archiefschool twee beroeps- en competentieprofielen voor de hoger opgeleide professional vast gesteld. Zij had in 2004 een ad hoe commissie ingesteld om beroeps- en c ompetentieprofielen te ontwikkelen voor de hoger opgeleide archivaris, werkzaam bij een archiefbeherende en/of een archiefbeherende instelling. Deze ad hoe Commissie beroepsprofiel archivaris (CBA) heeft ervoor gekozen om twee deelprofielen te maken en daarna te bezien hoe beide profielen ineen geschoven zouden kunnen worden. De CBA heeft zich eerst geconcentreerd op het beroepsprofiel voor de hoger opgeleide archivaris bij een archiefbeherende instelling. Dit profiel is door de commissie vastgesteld in september 2004 en besproken met het beroepsveld op een bijeenkomst van KVAN en DIVA in december 2004. Het profiel is in het Archievenblad van maart 2005 gepresenteerd en gepubliceerd op de www.divaprofielen.nl website. Daarna is het deelprofiel voor de hoger opgeleide Informatie- en Archiefmanager (IAM) professional bij een archiefvormende instelling aangepakt. Vanwege het overlijden van Hans Scheurkogel in 2006 en andere PROFESSIONALITEIT 212

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 214