Archivistisch ijkpunt: het register voor actieve professionals Inleiding De professional die zich actief inzet om zijn vak- en beroepsbekwaamheid op peil te houden en zich in beroep en beroepsactiviteiten te profileren, wil zijn inspan ningen erkend zien. De werkgever en de samenleving die bepaalde taken in handen van professionals leggen, willen kunnen zien of die professional hun ver trouwen waar maakt. Dit kan met een beroepsregister, dat ook voor de archivaris en de records manager in zicht komt. Ons beroep staat niet stil en de eisen uit de samenleving veranderen. Een diploma is weliswaar een startkwalificatie, maar "biedt geen garantie voor de toekomst". Een beroepsregister laat professionals toe op grond van eisen aan vakbekwaam heid en permanente professionalisering. Aan de samenleving maakt het register duidelijk dat een beroepsgroep voortdurend werkt aan zijn kundigheid en welke beroepsbeoefenaars daarbij aan de weg timmeren. Het Nederlands Archivaris- en Recordsmanager Register (NARM) in oprichting zal dit ijkpunt voor het nationale archiefveld gaan bieden. In deze bijdrage leest u waarom de KVAN het initiatief tot NARM heeft genomen en hoe het project tot nu toe is verlopen. Aansluiting onderwijs - werkveld Sinds de Archiefschool zijn opleidingsprogramma's Archivistiek A en B onder bracht bij respectievelijk de Universiteit en de Hogeschool van Amsterdam is er rumoer geweest over de aansluiting tussen de opleidingen en het werkveld. Dergelijk rumoer is niet uitzonderlijk. Er zijn voorbeelden te over. Neem het advies van de Onderwijsraad (september 2009) Kwaliteitsborging van het eind niveau van aanstaande leraren over de kwaliteit van de lerarenopleidingen. De raad doet hierin aanbevelingen "die moeten leiden tot versterking van het vertrouwen van de samenleving in deze kwaliteit."1 Ook voor (toekomstige) professionals is deze aansluiting van belang. In een recent rapport van het ROA2 scoren het hbo en het wo met een 7,1 resp. 7,2 behoorlijk voor de aansluiting opleiding - arbeidsmarkt. Voor de mate waarin THIJS LAEVEN 1 Bron: website van de Onderwijsraad http://www.onderwijsraad.nl/publicaties/2009 (gebruikt 28 septem ber 2009). 2 Rapport Schoolverlaters tussen onderwijs en arbeidsmarkt 2008 (ROA-R-2009-4 van augustus 2009) via de website http://www.roa.unimaas.nl/ (gebruikt 28 september 2009). 208

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 210