9. presentatiekundigheid organisatie en collectie doelbewust aan publieks groepen kunnen aanbieden via publicaties en presentaties. 10. www-participatief www-outreach interactief kunnen communiceren met gebruikers via het web. 11. trendwatching innovatief (externe) ontwikkelingen kunnen signaleren en kunnen vertalen naar de context van het dNA. 12. Basiskennis archivistiek voor niet-archivarissen: weten waar een archiefdienst voor staat en wat de kenmerken van een archief dan wel archiefstukken zijn. 13. Kennis van de (eigen) collectie: kennis van en inzicht in de eigen collectie ontwikkelen en onderhouden. 2. Korte beschrijving van basismodules trainingsprogramma dNA BASAR 16 Deze module geeft een kort overzicht van wat archieven zijn en waarin ze verschillen van andere informatiebronnen, zoals boeken. Zijn die verschillen belangrijk? Wat voor doel dienen archieven? Waarom zou je archieven bewaren? Heb je wel archieven nodig nu er Internet is? BASAR 2 Introductie in de archivistiek/ recordkeeping voor niet-archivarissen. Onderwerpen die aan bod komen zijn: Wat zijn kenmerken van archieven/archiefbescheiden en waarin onder scheiden deze zich van andere informatie? Hoe ziet het archiefveld er uit (welke spelers)? Het verschil tussen papieren en digitale archiefbescheiden. Archiveringsprocessen (en -systemen) Nieuwe ontwikkelingen op gebied van (ISO en ICA) standaarden Korte inleiding over bestaande theorieën, zoals het records continuum. De huidige wet- en regelgeving op archiefgebied, mede in relatie tot andere informatiewetgeving (privacy, openbaarheid, informatiebeveiliging). BASAR 3 Omvat onderwerpen als: Wat is rol van ara dan wel NA t.o.v. overheidsorganisaties (m.n. Rijk) Welke instrumenten zijn er om die rol vorm te geven? Selectiebeleid als belangrijke pijler voor rol van NA Hoe adviseren om kwaliteit systemen te verbeteren? DOP 1 De basiscursus behandelt kort de volgende onderwerpen: verschillen tussen analoog en digitaal (papier versus nullen/enen) wijze waarop codering van digitale informatie fysieke dragers (Welke zijn er? Hoe herkennen?Kenmerken?) rol van fysieke dragers bestandsformaten (open versus gesloten) probleem van digitale duurzaamheid PROFESSIONAL 6 1 uitvoerend niveau, 2 adviserend en 3 management 164

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 166