e-overheid bijvoorbeeld is tot voor kort het eerste adagium geweest. Nu ingehaald, maar niet vervangen, door het fenomeen van overheid 2.0 of ambtenaar 2.0 dan wel archivaris 2.0 naar analogie van web 2.0. Kern is dat de eenzijdige (zoge naamd 'push'-) benadering vanuit de overheid wordt vervangen door een omge ving waarin interactiviteit, gezamenlijkheid en delen van dingen tussen deelnemers voorop staat. Het ontwikkelt zich steeds verder met elke keer weer een nieuwe dimensie. Dat geldt in dezelfde mate voor de wereld van cultureel erfgoed (e-cultuur), waar het Nationaal Archief ook een belangrijke rol speelt. Dit alles bij elkaar genomen stelt organisaties, inclusief archiefdiensten, voor de taak niet alleen zich daaraan aan te passen, maar vooral ook zich goed erop voor te bereiden en actief deel te nemen. Om dat goed te kunnen doen is het noodza kelijk dat medewerkers van hoog tot laag goed zijn toegerust en over het vereiste inzicht en de kennis en vaardigheden beschikken om dat ook daadwerkelijk te kunnen. Om die reden heeft het Nationaal Archief niet alleen haar ambities in een nieuwe missie en beleidsplan neergelegd, maar tegelijk een trainingsprogram ma in het leven geroepen om dat te ondersteunen. In dit artikel zal dit trainings programma, dat is getiteld 'Ontdek je dNA' digitaal Nationaal Archief), nader worden beschreven in z'n achtergronden, opzet en uitwerking. Vooropgesteld moet hier echter worden dat nog geen echte evaluatie kan worden gegeven over het eindresultaat, aangezien ten tijde van het schrijven van dit artikel het pro gramma net goed van start was gegaan. Achtergrond en context Om te weten wat nodig is om een goed op de behoeften toegesneden trainings programma op te zetten, is het noodzakelijk om te kijken naar de aard van recente ontwikkelingen in de wereld om ons heen, zowel op terrein van de opkomende e-overheid als binnen de cultureel erfgoedsector. De snelheid van veranderingen ten gevolge van de steeds diepere doordringing van informatietechnologie in ons dagelijks leven, zowel privé als professioneel, doet een grote aanslag op ons aanpassingsvermogen. De vernieuwingen en daaraan gekoppelde mogelijkheden op het terrein van het uitwisselen, gebruiken, delen en opslaan van gegevens en informatie buitelen over elkaar heen. Jongeren zijn in het algemeen sneller in het opnemen en toepassen ervan dan ouderen. Waar het uiteindelijk allemaal toe zal leiden kan niemand precies zeggen; dat het zeer ingrijpend en zelfs fundamenteel is en zal zijn in de manier van communice ren en werken is al wel duidelijk. Het kenmerk dat internet zo specifiek en uniek maakt, is immers dat tijd en plaats geen rol meer spelen, alles is altijd overal en direct beschikbaar - mits je een verbinding hebt. De mogelijkheden daarvan worden nu steeds verder geëxplo reerd en toegepast op allerlei manieren. De keerzijde van dit alles is dat tegelijkertijd de kwetsbaarheid van de samenleving aanzienlijk is toegenomen. De afhankelijkheid van elektriciteit, de goede werking van netwerken en computers is enorm en cruciaal. Zonder deze zaken valt het gehele kaartenhuis in elkaar en kunnen organisaties en ook de samenleving niet of nauwelijks meer functioneren. Nieuwe verschijnselen roepen naast allerlei PROFESSIONAL 154

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 156