zelfinzicht samenwerken assertiviteit snelheid van denken incasseringsvermogen Bepalen van vaardigheden Evenals bij het onderzoek naar het bepalen van de gewenste kwaliteiten, was het de opzet ook bij het onderzoek naar het bepalen van de (vakinhoudelijke) vaardig heden tot een consensusprofiel te komen en vervolgens ook hiervan een "top tien" samen te stellen. Dit was nodig om tot een evenwichtige, breed gedragen keuze voor het opleidingstraject te komen. Ten tijde van de start van het project was de website www.divaprofielen.nl in ontwikkeling. Met de keuze om voor het project van deze profielen gebruik te maken kon het Documentair Traineeproject van de gemeente Den Haag in feite als een proeftuin voor deze website fungeren. Met de nodige kanttekeningen was op dat moment de DIVA-website het beste bruikbaar voor het bepalen van de gewenste vaardigheden. Ook hier is dezelfde selectiecommissie om een oordeel gevraagd en is een "top-tien" van gewenste vaardigheden opgesteld. De leden van de selectiecommissie is gevraagd naar het geven van een "rapportcijfer", waarin de mate van belangrijkheid die men aan de betreffende vaardigheid hechtte werd gewaardeerd met een cijfer van 1 t/m 10. De website www.divaprofielen.nl kende drie niveaus: Operationeel, Tactisch en Strategisch. De voor de hand liggende conclusie dat dit mooi zou kunnen sporen met het voorgenomen driejarig traineetraject moest toch al snel worden verlaten. Weliswaar was het de bedoeling dat de trainee in het eerste jaar aan de basis en dus op operationeel niveau begon. Toch stond het beoogde niveau van de uitein delijke functie van archiefspecialist het opereren op strategisch niveau niet toe. Op zijn best zou aan het einde van het project het operationeel/tactisch niveau worden bereikt. Natuurlijk was het naast "doen" ook "denken", maar een goede beschouwing van www.divaprofielen.nl leerde dat de competentieomschrijvingen voor zover strategische niveau betreft, voor gebruik bij het traineeproject van de gemeente Den Haag hun doel voorbijschoten. Werving Na plaatsing van advertenties in De Volkskrant, Intermediair en Carp, inclusief het internet, kwamen er ruim 80 brieven binnen. In een plenaire sessie met de leden van de selectiecommissie zijn uiteindelijk op basis van hun brief 42 kandi daten geselecteerd om deel te nemen aan de psychologische test van Meurs Personeelsadvies. De uitslagen van de tests zijn met behulp van het computer programma getoetst aan het eerder door de selectiecommissie opgestelde consensusprofiel. Kandidaten Opvallend was de diversiteit aan achtergronden van de sollicitanten. Dat er een ruime respons kwam vanuit de alfa-hoek was te verwachten. Maar naast de reac ties van historici, kunsthistorici, taal- en letterkundigen, waren er ook die van een bosbouwkundig ingenieur en een gepromoveerd neuro-endocrinologisch PROFESSIONAL 144

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 146