maar ook qua onderwerpen komt de AAF vrij traditioneel over, en de bestuurs leden zijn zonder uitzondering in overheidsdienst.9 Het lijkt erop dat de jongere archivaris, records manager of informatiewetenschapper zich eerder bij de ADBS thuis voelt en de titel van archiviste steeds meer voorbehouden blijft aan de klas sieke, erudiete archivaris als hartstochtelijk verdediger van de patrimoine. Opleiding De archivaris is ook in Frankrijk van oudsher een historicus - en bij voorkeur opgeleid aan de prestigieuze École (nationale) des chartes, die werd opgericht in 1821. Na het behalen van een licence (bachelor) in de geschiedenis, letteren of kunstgeschiedenis worden de chartistes tot klassiek conservator/archivaris/biblio thecaris opgeleid10 en kan men sinds 1849 het diplome d'archiviste paléographe verkrijgen. Sinds twee jaar wordt er ook een onderzoeksmaster aangeboden met een grotere nadruk op digitale technieken; dit heeft bij de École des chartes de weg geopend naar meer samenwerking met universiteiten en andere wetenschap pelijke instituten. Hoewel de École des chartes nog altijd een grote invloed heeft, is in de laatste jaren het aantal opleidingen op het terrein van de archivistiek sterk gestegen en hebben zij zich zowel verbreed en gedecentraliseerd als gespecialiseerd. Momenteel is in 14 steden een bachelor of master op het gebied van de archivistiek te volgen.11 Hoewel bij nieuwe studies veel aandacht is voor nieuwe technieken en informatie systemen blijft de basis steeds historisch en zijn de studies zonder uitzondering ondergebracht bij de historische faculteit. Bij vrijwel alle masters is instroming mogelijk na een studie in geschiedenis of eventueel letteren; opvallend genoeg bestaat dit studiepad niet na het behalen van een juridische bachelor.12 Bij alle opleidingen is veel ruimte voor praktische stages. Archivistiek, (documentaire) informatiewetenschap, informatiekunde en museumstudies vormen vaak aparte specialisatietrajecten binnen een master met eenzelfde basis en lijken dichter bij elkaar te staan dan in Nederland. Beroepsprofielen Op de site van de AAF is een beroepsprofiel te vinden, dat - hoewel breder in opzet - in grote lijnen overeenkomt met het Nederlandse beroepsprofiel. Daarnaast is er een op de site van de Archives nationales een beroepsprofiel te vinden in de vorm van fiches des métiers, waarin kort de verwachte missie, activi teiten en taken/competenties van de archivaris in een archiefbeherende instelling worden opgesomd.13 Het grote verschil met het Nederlandse beroepsprofiel, dat 136 PROFESSIONAL 9 De AAF is, naar het model van het gehele archiefbestel in Frankrijk, strak hiërarchisch georganiseerd. Aanvankelijk werden alleen alumni van de prestigieuze Ecole des chartes uit Parijs toegelaten; allen waren in dienst van de staat. Pas in 1970 is dit langzaamaan veranderd en konden ook archivarissen uit de lagere overheden en de private sector toetreden. http://fr.wikipedia.org/wiki/Association_des_archivistes_ fran%C3%A7ais (geraadpleegd 28 december 2009). 10 In het curriculum zitten onder meer vakken als paleografie, archivistiek, diplomatiek, filologie, kunst geschiedenis en boekgeschiedenis. Net als voor een baan bij de overheid dient men een concours, een zwaar examen, af te leggen voordat men kan worden toegelaten. Na de titel van archiviste paléographe kan men - nogmaals na een selectieprocedure - nog anderhalf jaar doorstuderen aan het Institut national du patrimoine (1NP), om vervolgens Conservateur du patrimoine te worden, of de studie vervolgen aan l'Ecole nationale supérieure des sciences de Vinformation et des bibliothèques (ENSSIB) voor de titel van Conservateur des bibliothèques. Let wel: toelating tot het INP is in de geschiedenis uitsluitend voorbehouden geweest

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 138