3. Basisbeginselen; 4. Systemen van document- en archiefbeheer; 5. Organisatie, beschrijving, waardering en verwijdering; 6. Toegankelijkheid, beschikbaarstelling en organisatie van diensten voor gebruikers; 7. Informatietechnologie; 8. Beheer van nieuwe informatiedragers; 9. Diplomatie en paleografie; 10. Inrichting en organisatie van universitaire archiefdiensten; 11. Archiefsystemen; 12. Gebouwen, installaties en voorzieningen; 13. Conservering en preventie; 14. Interuniversitaire samenwerking en vertegenwoordigende organen. Competenties in vergelijkend perspectief Na beschouwing van enkele als representatief te beschouwen publicaties over concrete eisen die door de beroepsgroep gesteld worden aan de moderne archiva ris, blijkt dat de vereiste bagage correspondeert met het ideaaltypische concept van de generalistische archivero integral. De competenties en taakdomeinen van de archivaris dienen gericht te zijn op de intregrale behandeling van zowel analoge als elektronische documenten die de fysieke en organische scheiding tussen juridisch-administratieve en historisch-culturele archieven overstijgt. Vereiste taakdomeinen zijn: het ontwerpen en (in mindere mate) beoordelen van archiveringssystemen; gestión documental (documentmanagement); opnemen; toegankelijk maken; waardering en selectie; acquisitie; beheren/bewaren; beschikbaarstelling; educatie en voorlichting. Interdisciplinaire, taakoverstijgende domeinen zijn: beroepsethiek; paleografie; ICT-kennis; organisatieleer; management- en marketingtechnieken; recht; historisch-institutionele kennis. PROFESSIONAL 132

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 134