Hoofdstuk 4 heeft "professionalisering" als onderwerp. Niet in de betekenis van verbreding of verdieping van kennis en kunde, want dit komt in hoofdstuk 2 aan bod. We zetten in het slothoofdstuk "professionalisering" tegenover "deprofessio- nalisering" om ons af te vragen hoe het beroep zich zal gaan ontwikkelen. Deze vraag staat tegen de achtergrond van de visie van BRAIN en KVAN (althans binnen Nederland). Verschillende auteurs geven verschillende antwoorden. De een vanuit grijze literatuur en onderzoeksrapporten in het Verenigd Koninkrijk, een tweede noemt emancipatie als strategie, de ander kennisdeling als overlevingsmechanisme, een vierde na een helikopterblik over een kwart eeuw professie. Vier hoofdstukken rond vier kernbegrippen. De vier invalshoeken kunnen niet langs keiharde grenzen van elkaar worden gescheiden. In de afzonderlijke hoofd stukinleidingen motiveren wij waarom de daar opgenomen stukken in dat hoofd stuk staan. Maar je kunt de bijdragen ook met een andere bril op lezen en dan zouden ze misschien wel in een ander hoofdstuk komen. Wij beseffen dat dit jaarboek een tijdsbeeld beschrijft - al is het soms over een lange periode. Het is een momentopname. We proberen een state of the art te bieden en hopen in het S@P Jaarboek 2035 te lezen op welke punten we geen of wel gelijk hebben gekregen. Toch willen we tot slot van dit jaarboek in een kort overzicht aangeven welke wensen en verwachtingen uit de bijdragen naar voren komen over kennis, inzicht, vaardigheid, attitude (tezamen bekwaamheid of competentie) van de archivaris. Noem het een epiloog, maar zeker geen profiel. Daarmee willen we laten zien dat ons beroep niet heeft stil gestaan en niet zal stilstaan, mits de archivaris - uzelf dus - de uitdagingen blijft zoeken en oppakken. The making of De eerste e-mail over dit jaarboek in onze inbox is van 2 oktober 2008. Toen deed het S@P bestuur ons het voorstel om een jaarboek te maken over "Onderwijs en de competente archivaris". Dit was het begin van een korte maar hevige e-mail- wisseling. We kregen vrij snel de vier hoofdstukken op ons netvlies - al was het alleen maar om de fraaie allitteratie van de hoofdstuktitels; dat rijtje alleen al sug gereert groei en ontwikkeling. Het onderwerp ontwikkelde zich via "professie en professionalisering" tot een iets andere, bredere thematiek. Grofweg de opzet van het voor u liggende jaarboek. Maar toen nog met een hoofdstuk over het "profiel" - dat nu is opgegaan in andere hoofdstukken. Ook hadden we al vlug een lijstje met namen van auteurs en gedachten over hun bijdragen. In januari 2009 wisten we welke auteurs we wilden vragen en de sug gesties die we hen aan de hand wilden doen. Een maand later hadden we de plan ning op een rijtje staan. In maart hebben we de auteurs benaderd. We vroegen eerst een reactie of iemand wel of niet wilde meedoen. Vrijwel iedereen die we benaderden, zegde een bijdrage toe, zeker ook vanwege de opdracht aan Hans Scheurkogel. Tot half juni 2009 konden de auteurs een synopsis inleveren, waarop wij commentaar gaven. 10

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 12