curriculum, aansluiting wordt gezocht met de marktvraag en de ontwikkelingen in wetgeving10. Deze opleiding richt zich meer op de archivaris bij archiefvormen de instellingen en dat is wellicht een trendbreuk gezien alle andere onderwijs programma's. Ook de universiteiten van Bologna en Venetië hebben een module archivistica Informatica waar wordt meer ingegaan wordt op het gebruik van hard- en software bij archiefvorming en archiefinstellingen. De conclusie is dat het archiefonderwijs in Italië nog erg klassiek is ingesteld. Competenties en certificeringsmodel Toch staat de ontwikkeling niet stil. Sinds ongeveer 15 jaar is het aantal free-lance archivarissen in Italië toegenomen. Oorzaak is de afname van vaste arbeidsplaat sen bij de archiefinstellingen. Deze zogenaamde archivsta libero professionista (vrijgevestigde archivarissen) zijn mede oorzaak van de bezinning op het beroeps profiel van de archivaris in Italië door de beroepsgroep. Zoals we al eerder gezegd hebben is de statutenwijziging daar een resultaat van. In oktober 2001 startte een werkgroep Gruppo di lavro sulla cerificazione degli archivisti met het opstellen van een certificeringmodel. Er is een inventarisatie gemaakt van competenties en acti viteiten met daaraan gekoppeld een relatieve waardering d.m.v. toekenning van minimum en maximum punten).11 Deze lijst is te vergelijken met het door de KVAN vastgestelde beroepsprofiel. Aan de hand van de kerncompetenties heb ik de onderdelen die in het Italiaanse certificeringsmodel genoemd worden gegroe peerd en bekeken op welke onderdelen de meeste waardering is neergezet. Zo komt er per kerncompetentie een samengestelde mininum score als maximum score uit. Voor het percentage (verhouding tussen de kerncompetenties onder ling) ben ik uitgegaan van de minimum score. BENNIE BLOM DE ITALIAANSE ARCHIVARIS EN ZIJN BEROEPSPROFIEL Kerncompetentie min_score max_score Percentage (min_score) Toegankelijk maken 64,5 165,5 28,9 Beheren/Bewaren 44 110 19,7 Archiveringssysteem ontwerpen/opnemen12 34,5 73 15,4 Taakoverstijgend 30,5 80 13,6 Waarderen/Selectie/Acquisitie 21,5 50 9,6 Onderzoek 16,5 68 7,4 Archiveringssysteem beoordelen 7 63 3,1 Beschikbaar stellen 4 16 1,9 Educatie/Voorlichting 1 6 0,4 Totaal 223,5 631,5" 100 11 http://www.anai.org/attivita/N_gruppi/certificazione.htm (1 november 2009). 12 Deze twee zijn samengenomen omdat de Italiaanse activiteiten niet goed waren te plaatsen in deze twee categorieën. 13 Deze score komt niet exact overeen met de totaalscore op het Italiaanse document. Daar is blijkbaar een aantal keren het maximum niet meegeteld in de score. 125

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 127