Nederlandse profielen zal van ons onderzoek gebruik gemaakt kunnen (en moeten) worden. Aparte profielen voor een archivaris in een archiefbeherende en voor een archivaris in een archiefvormende omgeving passen niet goed in een tijd die vraagt om wat men in Spanje een archivero integral noemt. "Specialisatie is weliswaar onafwendbaar," schrijft Karei Renders, "maar dan wel uitgaande van en als verbijzondering van een generalistische basis. En op deze generalistische basis zou een algemeen beroepsprofiel gebaseerd moeten zijn." De opstellers van de Nederlandse profielen kunnen volgens Leon Gruppelaar met de Canadese hun voordeel doen: door de wijze waarop deze laatste geredigeerd zijn waardoor ze makkelijker te gebruiken zijn als personeelsmanagementinstrumen- tarium. Competenties dienen iets te zeggen over de gewenste performance van een functionaris en ze moeten naar een personeelsadvertentie te vertalen zijn. Ook de focus in Canada en elders op andere niveaus dan het managementniveau is navolgenswaardig. Immers, de kwaliteit die een (archief)organisatie kan leveren hangt af van de competenties (én skills) van alle daar werkzame medewerkers. De gedetailleerde uitwerking van het Italiaanse profiel en de vertaalslag die Bennie Blom maakte zijn - evenals het Italiaanse certificeringsmodel - interes sant voor Nederland. Door het werk van Hofstede en in ons onderzoek naar de factoren die het beroepsprofiel beïnvloeden, zijn we ons bewust geworden van de contextgebon denheid van (gewenste en bestaande) competenties. Maar leidt dat tot afgrenzing van nationale domeinen? De professionele wereld van de archivaris is de hele wereld, zei Solon Buck, president van de Amerikaanse beroepsvereniging én Archivist of the United States én oprichter van de International Council on Archives.14 Ook archivarissen uit andere landen zouden een functie in Nederland moeten kunnen vervullen (en omgekeerd Nederlanders elders). ERIC KETELAAR COMPETENTIES COMPARATIEF 14 Solon J. Buck, "The Archivist's One World' American Archivist 10, no. 1 (1947) 9-24. 121

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 123