De Vlaamse beroepsgroep ziet records management niet als taak van de archiva ris, maar van de documentbeheerder. Documentbeheerders worden ook in de master archivistiek opgeleid. De documentbeheerder ondersteunt de administra tie en zorgt dat de medewerkers van de organisatie op een effectieve manier de benodigde documenten kunnen vinden en gebruiken. Hiervoor ontwerpt een documentbeheerder een documentbeheerspolitiek, archiveringsplannen en een archiefbewerkingsplan. Zwitserland Hildo van Engen concludeert dat in Zwitserland lang de situatie heeft bestaan dat archivarissen elkaar bij wijze van spreken nauwelijks kenden. De belangrijkste culturele factor in de verklaring voor die toestand is de hoge mate van individua lisme die de Zwitserse samenleving kenmerkt, zowel in de Duitstalige als de Franstalige regio's. Deze culturele factor hangt op zijn beurt nauw samen met de geografische en staatkundige omstandigheden. Het Zwitserse archiefwezen heeft sinds de jaren negentig van de vorige eeuw een snelle ontwikkeling doorgemaakt. Onder invloed van technologische ontwikkelingen, de voortschrijdende globalise ring en enkele politieke ontwikkelingen is de reflectie over het vak van archivaris belangrijker geworden. Dit uit zich in de totstandkoming van een eigen beroeps opleiding, het aannemen van de ethische code door de beroepsvereniging en de invoering van een nieuwe archiefwet. Mogelijk heeft men in deze zaken zoveel energie gestoken dat het er nog niet van is gekomen, een beroepsprofiel te ontwik kelen. Nu de Zwitserse archivarissen elkaar steeds beter leren kennen, zal ook zo'n beroepsprofiel niet lang meer op zich laten wachten. Vooralsnog is het een open vraag, of deze volgende stap in de professionalisering van het vak van archi varis er toe gaat leiden dat in Zwitserland de archivaris en de records manager verder uiteen zullen groeien dan nu het geval is. COMPETENTIES COMPARATIEF Vergelijking In de landenstudies werd ook een vergelijking gemaakt met de Nederlandse situa tie. Er is, aldus Leon Gruppelaar, in Canada niet gekozen voor een (volgens de Hofstede dimensies 'collectivistische'?) polderbenadering zoals in Nederland met zijn twee profielen, maar er is gekozen voor één profiel voor het hele records conti nuüm. Bovendien viel er de keus op een profiel dat meerdere beroepsgroepen dient. Er is doortastend en pragmatisch gehandeld en niet rekening gehouden met gevoeligheden en tradities.12 De Nederlandse profielen houden juist wel reke ning met tradities. Er is in ons land ook een rijke archivistische traditie om reke ning mee te houden. Daarmee gaat Gruppelaar met zijn verklaring in een andere richting dan die van de mentale programmatuur. Hij denkt dat het gebrek aan traditie in Canada enerzijds en anderzijds het bestaan van een traditie in ERIC KETELAAR COMPETENTIES COMPARATIEF 11 Zie de bijdrage door Karei Renders elders in dit jaarboek. 12 Dit is niet conform de uitslag op de lange termijn gerichtheid: een laag op de lange termijn gerichtheid scorend land als Canada zou juist gehecht moeten zijn aan tradities. Juist hoog scorende landen zouden af willen wijken van tradities en zouden met het oog op de verre toekomst nieuwe wegen willen inslaan. Voor Hofstede staat korte termijn gerichtheid "voor het nastreven van deugden gericht op het verleden en het heden, vooral respect voor traditie..." (Hofstede, 212). Juist Nederland scoort hoog qua lange termijn gerichtheid. 117

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 119