De derde casus in dit jaarboek betreft een opleidingstraject dat recent, in 2009, is gestart en nog loopt. Hans Hofman beschrijft in 'Ontdek je dNA' de aanleiding voor en opzet van het interne trainingsprogramma bij het Nationaal Archief. Het trainingsprogramma sluit aan bij de nieuwe missie en ambities van het Nationaal Archief. Dit programma bestaat uit drie brede basismodules en verschillende ver diepingsmodules. Binnen een jaar moeten alle medewerkers en management leden de verplichte basismodules hebben gevolgd. Een groot verschil met de beide vorige cases is dat dit trainingsprogramma gericht is op alle medewerkers bij het Nationaal Archief, zowel archivarissen als niet-archivarissen. Met dit brede trai ningsprogramma wil het Nationaal Archief de omslag naar een digitaal Nationaal Archief dNA) maken. Hans Hofman heeft als bijlage bij het artikel de competen ties en het overzicht van de verschillende modules toegevoegd. Het hoofdstuk besluit met een artikel van de hand van Peter Horsman. In zijn 'Leren duurt een leven lang' verbindt hij het concept van de lerende organisatie met het individuele leren van de professionals in die organisaties. Het leermodel, dat hij samen met Thijs Laeven heeft ontwikkeld, vormt de basis van verschillen de in-company trainingen die de Archiefschool vanaf 2004 heeft ontwikkeld en gegeven. In het artikel reflecteert Peter Horsman op drie trajecten: het trainings traject voor de archivarissen van de ministeries van Buitenlandse Zaken van de EU-landen (2004-2005); de opleiding voor het Kroatische archiefwezen (2007- 2008); en voor het (door Hans Hofman beschreven) dNA project van het Nationaal Archief. Het artikel laat ook zien hoe internationaal in ICA-verband wordt gewerkt aan een train-the-trainer programma voor recordsmanagement. Daarmee is de cirkel beroepsprofielen en opleidingen, die door Christine Martinez aan het begin van dit hoofdstuk werd geopend, rond. INLEIDING 101

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 103