voeren van die werkzaamheden. Competentieprofielen vormen de basis voor het onderwijs, maar ook voor functieprofielen in organisaties. De afbeelding hier voor, afkomstig uit de toelichting bij de DIVA-profielen1, laat de samenhang zien. De term 'opleidingsmatching' heeft hier te maken met de optimale afstemming van opleidingsvraag en -aanbod. Wat is nu het profiel van de archivaris? Dat is de vraag die in dit hoofdstuk Professional centraal staat. Nederlandse archivarissen hebben vanaf het begin van het moment van beroeps vorming gediscussieerd over de expertise die archivarissen nodig hebben. Erika Hokke verwees daar in haar artikel over het beroep archivaris in het vorige hoofd stuk al naar. Aan het eind van de 20e eeuw werden eerst kwalificatieprofielen2, vervolgens in 2002 de website www.divaprofielen.nl (een soort competentie profielen 'generator') en later competentie- en beroepsprofielen opgesteld. Er bestond behoefte aan een helder beeld van wat de professional 'is' en wat hij of zij 'vermag'. De discussies die dit met zich mee bracht heeft er toe geleid dat er twee beroepsprofielen zijn opgesteld: het profiel voor de hoger opgeleide archivaris in de archiefbeherende instelling. En het profiel van de hoger opgeleide Informatie- en Archief Manager (DIV-er). Ze zijn beschikbaar via www.divaprofielen.nl. De KVAN heeft plannen om binnenkort de beroeps profielen te evalueren en te herzien. De eerste vijf artikelen in dit hoofdstuk zetten 'onze' archivistische beroeps- en competentieprofielen in een internationaal perspectief. Het hoofdstuk begint met een mooi en persoonlijk artikel van Christine Martinez. Zij gaat in haar artikel in op het ICA-project voor competentieprofielen en beschrijft ook de invloed van Hans Scheurkogel daarin. Het is een heel persoonlijk verhaal, uit diep gevoelde vriendschap voor Hans Scheurkogel geschreven. Het laat in drie bedrijven, als ware het een toneelstuk op het internationale toneel, zien hoe een internationaal project over beroeps- en competentieprofielen verloopt. Waar zitten overeen komsten en verschillen tussen beroeps- en competentieprofielen? Hoe delen beroepsorganisaties landen hun ervaringen met dergelijke profielen met zuster verenigingen in andere landen? We zien waar Hans zijn stempel op gedrukt heeft en hoe Hans in zijn werk voor ICA opereerde. En dat hij aan zijn missie werkte, zelfs als het congres danste. Het artikel maakt ook duidelijk waarom het belangrijk is om als beroepsgroep dergelijke profielen te hebben. De beroepsprofielen vormen, zoals hierboven al is aangegeven, de basis voor competentieprofielen, onderwijs en functiebeschrijvin gen. Maar Christine Martinez geeft nog andere argumenten. Het is bijvoorbeeld ook een middel om uit te leggen wat het beroep inhoudt en om het beroep te pro moten. Zowel aan werkgevers als aan beleidsmakers en het publiek. Een gemeen schappelijk profiel kan ook bijdragen aan arbeidsmobiliteit binnen Europa. Een profiel kan archivarissen een handvat geven bij hun professionele ontwikkeling. PROFESSIONAL 1 DIVA: afkorting voor het werkterrein van Documentaire Informatievoorziening en Archief. De site www. divaprofielen.nl bestrijkt het hele domein van de informatiedienstverlening van primaire werkprocessen en de vorming van archief tot en met het beheer, behoud en beschikbaarstelling van cultureel erfgoed bij archiefbeherende instellingen (geraadpleegd 15-04-2010). 98

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 100