van toepassing op deze vraag. Daarom moet de WBP toegepast worden op de beschreven vraag. Artikel la WBP (persoonsgegeven) wordt van kracht op het CABR, ook artikel 16 WBP (bijzondere persoonsgegevens) wordt onverminderd van kracht. Het is mogelijk om een beroep te doen op artikel 23 lid londer b t/m e. Dit artikel beschrijft wanneer het verbod om persoonsgegevens te verwerken niet van toepassing is.51 De betrokkene (dat wil zeggen degene over wie het dossier gaat) maakt het niet uit zichzelf openbaar. De geestelijke gezondheid van een 'kind' van foute ouders kan niet ondergebracht worden bij de vaststelling van een recht in rechte en zeker niet bij het voldoen aan een volkenrechtelijke verplich ting. De enige uitzonderingsgrond die dan overblijft is het zwaarwegende algemene belang. En dat is nu het probleem: het gaat niet om het algemeen belang maar om een persoonlijk belang, namelijk dat van het 'kind'. De Registratiekamer ziet dan ook geen mogelijkheid om een uitzondering te maken voor bovengenoemde kinderen. Er wordt echter wel gewezen op de uitspraak van de Hoge Raad dat het recht van het kind om te weten van wie het afstamt, prevaleert boven het recht van de ouder(s) om dat geheim te houden.52 De Registratiekamer acht het niet ondenkbaar dat deze uitspraak door de rechter ook in de hier genoemde gevallen van toepassing geacht zou kunnen worden wanneer dat getoetst zou worden. Digitaal Bouwarchief Nijmegen53 De gemeente Nijmegen maakte het bouwarchief digitaal toegankelijk. De digitale inhoud toonde onder meer van wie het pand was en hoe er verbouwd was. Soms betrof dat ook de veiligheidsmaatregelen die getroffen waren. Dit kon opgevat worden als een directe uitnodiging tot inbraak. Het ging namelijk niet alleen om woon- maar ook om bedrijfspanden. Omdat de inhoud van het digitale bouw archief niet overeenkwam met de wettelijke vereisten voor het openbare register van het bouwarchief en er geen goede beveiliging van de gegevens was, hebben enige tientallen mensen een klacht ingediend bij de gemeente Nijmegen. Het College bescherming persoonsgegevens heeft op (verlaat) verzoek van de gemeente Nijmegen onderzoek laten uitvoeren en kwam uiteindelijk tot de volgende uitspraak: het onjuist onderbouwen van de noodzaak bepaalde persoonsgegevens te verwerken in het Digitale Bouwarchief, een verwerking die niet bij wet is voor geschreven, maar omdat de gemeente daarvoor kiest. Ook leek de gemeente zich onvoldoende te realiseren dat gegevensverwerkingen met behulp van Internet extra risicovol zijn voor de persoonlijke levenssfeer en dat er een verschil is tussen openbaar in een openbaar register en openbaar op internet." 63 BARBARA MEIBOOM OPENBAARHEID VAN ARCHIEVEN: WET- EN REGELGEVING EN JURISPRUDENTIE 50 Uitzonderingsgronden: vervanging van archiefbescheiden; overbrenging van archiefbescheiden naar een archiefbewaarplaats; opneming van archiefbescheiden in een archiefbewaarplaats; het beheer van archiefbescheiden in een archiefbewaarplaats m.u.v. ter raadpleging of gebruik beschikbaar stellen van archiefbescheiden (artikel 2a AW 1995). 51 Niet van toepassing voor zover: de gegevens door de betrokkene duidelijk openbaar zijn gemaakt; het noodzakelijk is ter vaststelling van een recht in rechte; ter voldoening aan een volkenrechtelijke verplichting; het noodzakelijk is met het oog op een zwaarwegend algemeen belang. 52 HR 15 maart 1994 nr. 15 307, LJN ZC1137 Nederlandse Jurisprudentie 1994, 608. 53 Zie uitspraak College bescherming persoonsgegevens van 1 december 2005, kenmerk z2005-0212. Uitspraak is niet via de website van het CBP te vinden, maar wordt op verzoek toegestuurd door het Archiefforum.

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 65