Huidige maatschappelijke ontwikkelingen maken dat er steeds meer gegevens over personen beschikbaar komen. Op internet (hyves, you tube...) staan persoonlijke gegevens vermeld. Het lijkt erop dat het voor sommigen niet zo belangrijk is wat anderen van hen te weten komen. We mogen in het openbaar vervoer mee genieten van de privéconversaties over kinderen, nurkse bazen, enige vriendjes en meer belangwekkende zaken. Soms komen we dus, ongewild, veel over de persoon en diens gegevens te weten. Maar dat persoon X er geen probleem mee heeft dat 'iedereen' 'alles' van hem weet, wil nog niet zeggen dat persoon Y daar ook zo over denkt. In wet- en regelgeving is een hiërarchische volgorde van toepassing. Ter opfrissing van het geheugen is deze volgorde in onderstaande lijstjes weergegeven. Omdat dit een artikel over jurisprudentie is, valt er aan definities niet te ont komen. Hier volgt er één, te weten de definitie van 'Persoonlijke levenssfeer' van Algra en Gokkel: "(Mensenrecht2): privacy3, sfeer waarbinnen buitenstaanders ongevraagd niet mogen binnendringen het recht 'met rust gelaten te worden', het niet behoeven te dulden van inmenging in het privé-leven, bescherming van de persoonlijke levenssfeer: inmenging is slechts toegestaan bij een strikt uit te leggen regel van (on)geschreven recht die in een democratische samenleving noodzakelijk is in het belang van de nationale veiligheid, de openbare veiligheid of het economisch welzijn van het land, het voorkomen van wanordelijkheden en strafbare feiten, de bescherming van gezondheid of de goede zeden of voor bescherming en rechten en vrijheden van anderen" ,4 In veel artikelen van nationale en internationale wet- en regelgeving wordt steeds weer benadrukt dat de persoonlijke vrijheid van de mens én de bescherming daarvan een hoog goed zijn, maar zeker niet vanzelfsprekend zijn. Na de Tweede Wereldoorlog was het algemene gevoel dat een dergelijke oorlog in de toekomst absoluut voorkomen moest worden. De Volkenbond van voor de Tweede Wereldoorlog bestond niet meer. In Zwitserland, het land dat altijd neutraal bleef, werden de Verenigde Naties opgericht. De Verenigde Naties ontwierpen de Universele verklaring voor de rechten van de mens (UVRM). Het werd door vele landen (helaas niet allemaal) ondertekend in Parijs op 10 december 1948. BARBARA MEIBOOM OPENBAARHEID VAN ARCHIEVEN: WET- EN REGELGEVING EN JURISPRUDENTIE Algemeen hiërarchisch Nationaal hiërarchisch Internationaal verdrag Grondwet Internationale richtlijn Algemene wet Nationale wetgeving Bijzondere wet 1 Actuele wetsteksten zijn te raadplegen op: http://wetten.overheid.nl/. 2 Mensenrecht(en): rechten en vrijheden waarover ieder mens beschikt en waaraan niet kan worden getornd. Bijv. recht op leven, vrijheid, onschendbaarheid van de persoon, eerlijk (straf)proces, nationaliteit, eigendomsbescherming, onderwijs, vereniging en vergadering. Vrijheid van geweten, godsdienst, menings uiting. Verbod op slavernij, onmenselijke behandeling, (http://jwbe.sentientbeings.com/ contentDefinition.asp?termRechtsgebiedId=6718 geraadpleegd op 10 juni 2008). 3 Algra en Gokkel geven hier een aparte definitie voor. De definities liggen zo dicht bij elkaar dat met één definitie volstaan wordt. 4 N.E. Algra, H.R.W. Gokkel, Verwijzend en verklarend juridisch woordenboek. Voorheen Fockema Andreae's Juridisch woordenboek. (Groningen 199911). 49

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 51