er van de WOB "Ik zag daar de gevaren van in. Ik heb meegemaakt dat niemand meer wat op papier durfde te zetten uit angst voor openbaarheid. Dat was niet werkbaar".96 Kennelijk dus, ondanks de overweging dat documenten die voor intern beraad zijn opgesteld en documenten waarin persoonlijke beleidsopvattin gen zijn neergelegd, in beginsel vertrouwelijk, of zelfs, geheim blijven. Althans, onder het regime van de Wet openbaarheid van bestuur.97 Enzovoorts Er zijn vanzelfsprekend veel meer redenen of mogelijke redenen te noemen en bijbehorende voorbeelden op te sommen dan de hier genoemde. Wat te denken van 'de garantie van vrijheid van handelen'. Of 'het (uiteindelijk) niet hoeven maken van een bepaalde keuze'Het bewust niet opslaan van bepaalde operatio nele, tactische of strategische informatie, waaronder persoons- of bedrijfsge gevens. Dit laatste in het kader van informatiebeveiliging tegen ongeoorloofd gebruik door bijvoorbeeld Hackers, of omdat door het niet-vastleggen, de gegevens voor de concurrent of de vijand verborgen blijven. Daarnaast het, 'vergeten'. Vergeten uit onachtzaamheid, vergeten omdat de organisatie (en die bestaat uit mensen) niet op haar taak is voorbereid, omdat de mensen die de organisatie maken, slordig of nonchalant zijn: bewust niet vastgelegd om reden van 'geen zin', 'geen idee van consequenties' 'geen tijd', 'geen prioriteit' of omdat er 'toch niemand achter komt', enzovoorts, enzovoorts. Redenen die veel erger zijn dan het onbewust niet vastleggen omdat niet bekend is dat het moet. Een schier oneindige opsomming van voorbeelden had als afsluit ing kunnen dienen. Conclusie Als de voorbeelden zo worden bekeken, dan kan eigenlijk alleen maar worden geconcludeerd dat wat niet weet, wel degelijk deert. Het niet opgetekende verleden, de in het verleden niet opgetekende besluiten gaan niet alleen velen aan, het houdt ze ook bezig, al dan niet beroepsmatig en/of vanuit een wetenschap pelijke discipline of gewoon uit interesse dan wel bij het zoeken naar recht en bewijs. Het zijn vaak juist de niet vastgelegde besluiten die veel leed veroorzaken of hebben veroorzaakt. Hierdoor kan soms maar moeilijk kan worden vergeten. Het zoeken naar oorzaak en gevolg wordt daardoor misschien eerder gestimuleerd dan tegengaan. De 'bestuurlijke oraliteit' is een bedreiging voor de transparant bestuur. Ware dit een Manifest, dan zou dat zo kunnen worden gesteld. Omdat we echter weten dat geen bestuur, inclusief die van de overheid, werkelijk transparant kan of wil worden, laat staan 'zijn' - en dit is geen pessimisme! -, is 'bestuurlijke oraliteit' een veel voorkomend fenomeen. Het bewust niet vastleggen is van alle tijden, van alle plaatsen. Dus ook in een omgeving waarbinnen personen (natuurlijke en rechtspersonen) worden geacht rekenschap af te leggen over hun daden en transparant te werken. Een geliberaliseerde en gedemocratiseerde omgeving; HOEZO OPENBAARHEID 96 Ibidem, p. 266. 97 Daalder, Toegang tot overheidsinformatie, p. 165 e.v., 174. 218

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 220