enkele acties in Iran, kent geen enkel schriftelijk bewijs voor een geautoriseerde (lees: op schrift gestelde) toestemming aan CIA (lees: William Casey) of aan National Securtiy Coucil NCS (lees: Oliver L. North, John M. Poindexter en Robert McFarlane).61 Tijdens bovengenoemd onderzoek constateerde de onderzoekscom missie dat (politieke) kopstukken veel belangrijke gegevens hebben geprobeerd te verdoezelen. Niet zozeer door ze te vernietigen maar meer, door ze achter te houden, ze niet vast te leggen. Vastlegging van het besprokene op belangrijke bijeenkomsten gebeurde niet. Los van verdere problemen rondom document creatie en archivering, zou NSC te vaak afhankelijk zijn van, en in haar beleid zich baseren op, het geheugen van zijn medewerkers.62 In vervolg op dit onder zoek constateerde een andere commissie dat tijdens het interne onderzoek naar wapenhandel aan Iran in 1986 onder gezag van procureur-generaal Edwin Meese, geen notities zijn gemaakt van gesprekken met ambtenaren, met het kennelijke doel om een bijdrage te leveren aan het leggen van een rookgordijn.63 En rookgordijnen zijn er meer, dus ook in de Verenigde Staten. Er bestaan geruchten dat verhoren van gevangenen in Guantanamo Bay en Afghanistan niet zouden worden vastgelegd. Omdat het vastleggen van een verhoor een vorm van rechtsbescherming inhoudt van verdachte,- een heuse of onheuse bejegening kan immers worden aangetoond - zal het niet verbazen dat tijdens enkele enquêtes melding is gemaakt van het opzettelijk niet vastleggen van gegevens. Gevangenen zouden als gevolg daarvan zich nergens op kunnen beroepen bij hun verdediging.64 Waar of niet waar? De beschuldiging aan het adres van de Verenigde Staten, die vanzelfsprekend is ontkend, was in ieder geval voor het Verenigd Koninkrijk aanleiding om te garanderen dat verhoren van gedetineerden in Britse inrichtingen volledig worden vastgelegd.65 Het al dan niet vastleggen van verhoren door Nederlandse militairen in Irak in 2003 is door de onderzoeks commissies (de Commissie Van den Berg en de Commissie van Toezicht betref fende de Inlichtingen en Veiligheidsdiensten) niet onderzocht. Gezien het veelvuldig verwijzen naar dossiers van de verhoren, is het echter aannemelijk dat de registraties van de verhoren van die dossier deel uitmaken. Opmerkelijk, zo komt ons voor, is dat de commissie Van den Berg heeft geconstateerd dat het Openbaar Ministerie "met betrekking tot het 'dossier verhoormethoden Irak' geen eigen documenten uit 2003 kon overleggen: alle contacten met Defensie verliepen telefonisch en werden niet schriftelijk vastgelegd."66 Impulsiviteit Standvastigheid, doortastendheid, zelfstandig optreden, handelend optreden, handelen. Welke leider wil dat niet. Wat Mussolini wilde, dat deed Hitier. De daadkracht van Hitier zal bij Mussolini zonder twijfel tot wrevel hebben HOEZO OPENBAARHEID 61 Ibidem, p. 102. 62 Ibidem, p. 95. 63 Ibidem, p. 97. 64 Transcriptie van een vraaggesprek van 12 mei 2004 door de Australian Broadcasting Corporation met US military lawyer major Michael Mori, www.abc.net.au/lateline/content/2004/sll07061.htm (geraadpleegd op 19 oktober 2007). 65 TheyWorkForYou.com, 'Written answers', bijdrage van Bill Rammell Parliamentary Under-Secretary van het Britse Foreign <Sc Commonwealth Office op 21 februari 2005. www.theyworkforyou.com/wrans/?id=200 5-02- 21a.211391.h (geraadpleegd op 19 oktober 2007) 66 Rapport commissie van onderzoek naar de betrokkenheid van Nederlandse militairen bij mogelijke misstanden bij gesprekken met gedetineerden in Irak; Onderzoek ondervragingen in Irak (Den Haag 18 juni 2007) p. 44: www.tweedekamer.nl/images/Onderzoek_vermeende_mishandelingen_door_ Nederlandse_militairen_in_Irak_in_2003_bijl3_tcmll8-129075.pdf (geraadpleegd op 6 november 2007). 212

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 214