Roma-vervolging vindt in Europa plaats vanaf de middeleeuwen. Een blauwdruk voor gecoördineerde 'strijd tegen de 'zigeunerplaag'46 bestond tot midden jaren 1930 niet,47 althans, niet tot het verschijnen van een aantal circulaires. Regionaal bestonden er al jaren verordeningen en verboden, maar onder de nazi's veran derde er iets. Een door Heydrich48 georganiseerde bijeenkomst op 21 september 1939 zou de weg vrijmaken voor de Bekampfung der Zigeunerplage en de Endgültige Lösung der Zigeunerfrage, door de onder Himmler opererende Reichszentrale zur Bekampfung des Zigeunerunwesens. Verschil met de wijze van oplossing van het 'joodse vraagstuk' was er eigenlijk niet. Het - mondeling gegeven - bevel echter, om alle Roma zonder uitzondering te interneren, om ze "ebenzo wie die Juden auszurotten" is van Himmler en stamt van 16 december 1942.49 Mogelijk was dit ingegeven door weer een opdracht van Adolf Hitler, gegeven tijdens een bespre king tussen Himmler en Hitier op 10 december 1942.50 Bewijs hiervoor is er echter niet.51 Evenmin is er bewijs overgeleverd, dat voor Roma het doek op het zelfde moment viel als voor Joden, namelijk met het besluit van Adolf Hitler van december 1941. Dus ruim een jaar voor de genoemde besprekingen tussen Himmer en Hiltler in december 1942. Indien dat zo is, kan dat het gevolg zijn van het feit dat onder 'Joden' impliciet vaak ook andere (bevolkings)groepen werden begrepen. Wanneer het besluit tot de uitroeing is genomen, zullen we uiteindelijk niet te weten komen omdat dat besluit/bevel niet is vastgelegd. Of het moet zo zijn dat we ooit horen over een archiefvondst a la Gerlach's en bijbehorende reconstructie van het gebeurde. Het niet vastleggen van besluitvorming bij de Endlösung der Judenfrage en de Endgültige Lösung der Zigeunerfrage ligt, naar het er op lijkt, in het verlengde van een passage in Hitiers 'Mein Kampf, dat "alle geweldige wereldschokkende gebeurtenissen nooit door geschreven tractaten, maar altijd alleen door het gesproken woord zijn veroorzaakt".52 Hitier en consorten zullen zich niet echt zorgen hebben gemaakt over het niet-vastleggen van de besluitvorming. Er lag HANS WAALWIJK WAT NIET WEET, DEERT! 46 Niet alleen in Duitsland is sprake van het gebruik van het woord 'Zigeunerplage'ook officiële Nederlandse documenten uit de jaren 1920 gebruiken het woord 'zigeunerplaag'. Vgl. B.A. Sijes (e.a), Vervolging van zigeuners in Nederland 1940-1945, ('s-Gravenhage 1979) p. 29. 47 Althans, voor zover mij bekend zijn er geen bronnen overgeleverd waarin expliciet sprake is van 'een totale uitroeiing' of vermoording van Roma. Dit betekent natuurlijk niet dat het niet gebeurde, vergelijk de 'Nederlandse' 'heidenjacht" in de jaren 1720-1730. Volgens historicus O van Kappen Geschiedenis der zigeuners in Nederland, 1965) is "[h]et niet overdreven te beweren dat [zigeuners] in de eerste helft van de 18e eeuw systematisch zijn uitgeroeid". Sijes, Vervolging van zigeuners in Nederland, p. 4 (alwaar ook het citaat van Van Kappen) p. 33. 48 Zie: Ian Hancock, 'Responses to theporrajmos: the Romani holocaust', in: Alan Rosenbaum (red.), Is the Holocaust UniquePerspectives on Comparative Genocide (Boulder 1995) p.39-64, ook op The Romani Archives and Documentation Centre, www.radoc.net/ (geraadpleegd op 4 mei 2007). Enkele dagen na deze bijeenkomst is onder Heydrichs leiding de Sicherheitspolizei (Sipo) en de Sicherheitsdienst des Reichsführers SS (SD), samengevoegd tot Reichssicherheitshauptamt (RSHA). 49 Joachim S. Hohmann, Geschichte der Zigeunerverfolgung in Deutschland (Frankfurt, New York 1981) p.15 5; Zimmerman, Rassenutopie und Genozid, p. 374. 50 Sybil H. Milton, '"Gypsies" as Social Outsiders in Nazi Germany', in: Robert Gellately, Nathan Stoltzfus (red.), Social Outsiders in Nazi Germany. (Princeton, Oxford 2001) p. 212-232 aldaar p. 226. 51 Zimmerman, Rassenutopie und Genozid, p. 374, 379. 52 Het citaat is afkomstig uit Adolf Hitler, Mijn Kamp [vertaald door Steven Barends) Amsterdam, z.j [1942]4) p. 581. In Mein Kampf Leipzig, uitgave 1943) p. 525 luidt de tekst: "alle gewaltigen, weltumwalzenden Ereignisse [sind] nicht durch Ge-schriebenes, sondern durch das gesprochene Wort herbei-geführt worden 209

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 211