Strijd met de Bengalen De omslag naar striktere geheimhouding van activiteiten en documenten van de EIC vond plaats in 1756. In juni van dat jaar werd de EIC-hoofdlocatie Calcutta aangevallen door de Bengalen en moesten de President en de Raad zich verplaat sen naar een andere lokatie. Zij richtten een geheime commissie op die het geheime deel van hun administratie uitvoerde. Eind 1756 werd deze geheime commissie omgedoopt in de Select Committee, bestaande uit de President en drie leden van de Raad, die belangrijke militaire en politieke zaken behandelden. De documenten van deze commissie bleven bewaard onder het Departement voor Algemene Zaken. In 1763 werd het Departement als gevolg van oorlog gereorgani seerd in een apart Publiek Departement en een Geheim Departement. De secre taris stelde het volgende voor: t. "The business of Council should be divided into two: public and secret. 2. The Public Department should deal with the affairs of trade, shipping, revenues, fortifications, accounts, appointments and other matters of public nature. 3. The secret department should deal with military plans and operations and all transactions with country powers. 4. Separate records should be kept and maintained for the Public and Secret Departments. "26 Van alle brieven en verslagen werd een kopie gestuurd naar de directie in Europa. De Secret Department heeft in 1764 maar een paar maanden bestaan en is toen vervangen door een Select Committee bestaande uit de gouverneur-generaal en vier raadsleden. Deze commissie nam de politieke macht op zich en liet de commer ciële functies over aan de Raad. In 1768 hernam de Raad haar politieke en economische macht en besloot "on all occasions where secrecy is required the Board [Council] do form themselves into a Secret Department"waaraan de Select Committee moest rapporteren. Volgens een ander besluit moesten de leden van de Raad en de secretaris ook een eed afleggen waarmee zij beloofden dat zij de resoluties van de Raad en de Select Committee niet openbaar mochten maken, tenzij daar expliciet toestemming voor was gegeven. Na de invoering van de Regulating Act in 1773 werd de Secret Department weer ingesteld. In de jaren die volgden, kreeg de Secret Department steeds meer werkzaamheden en stelde de secretaris in 1786 voor om de Secret Department op te splitsen in een aantal geheime departementen, namelijk de Secret and Political, de Secret and Military en de Secret and Foreign departement. In twintig jaar tijd was de omvang van geheimhouding groter geworden, wat is terug te zien in de volgende omschrijving van de departementen: 1. "Secret and Political, comprising all subjects of a political nature; all correspondence with the Presidents and Councils at the other Presidencies; all correspondence with the agents or residents at foreign courts and at Benares; and every military operation or movement of troops which is either ordered or undertaken; also, a; secret plans and views of foreign European nations and powers. 2. Secret and Military, comprising all personal applications from persons in the military service, whether in his majesty's or the Company's troops; all military subjects not matters of accounts nor of a political nature; all correspondence with the Presidents and Councils at the other Presidencies on such subjects; military commissions and the like. HOEZO OPENBAARHEID 192

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 194