zelf. Er is dan ook vaak niet sprake van een strategische koerswijziging binnen de organisatie, zodat men zal proberen op de oude wijze verder te gaan. Daarnaast dragen burgers die de informatieverzoeken doen niet direct bij aan de beheersing en veiligheid van het interne werkproces. Door de informatieverzoeken wordt het werkproces door buitenstaanders gecontroleerd, waarbij men vaak voorbij gaat aan de hiërarchische structuur van de organisatie. Tevens verschijnt er soms negatieve berichtgeving in de media en worden er vraagtekens gezet bij beproefde procedures. In de landen van de Commonwealth bestond de Engelse traditie dat regerings informatie het eigendom was van de Kroon en dat enkel de Kroon mocht beslis sen over openbaarmaking. Ambtenaren die overheidsinformatie op eigen gezag openbaar maakten, riskeerden zware disciplinaire straffen. In de casuslanden heerst een krachtige traditie van geheimhouding.129 Er is echter ook sprake van een veranderende organisatiecultuur bij de over heidsinstellingen in de casuslanden. Dit hangt waarschijnlijk samen met de opkomst van de automatisering. Hierdoor zijn overheidsorganisaties steeds meer gaan lijken op kennisintensieve organisaties. Binnen deze kennis-intensieve organisatie zijn veel zaken minder hiërarchisch georganiseerd.130 Projectgroepen worden in het leven geroepen om bepaalde doelen te halen. Hierin is men gebaat bij het delen van informatie. De professionals die deze kennis onderling delen, zullen mogelijkerwijs ook veel meer geneigd zijn informatie te delen met burgers. Daarnaast is in de kennisintensieve organisaties de nadruk komen te liggen op het verantwoordingsproces, 'accountability'. Dit begrip heeft eveneens te maken met de toenemende automatisering. Door het computergebruik werken velen aan één document, kan men de eigen verantwoordelijkheid afwijzen door te wijzen op computerfouten (bugs) en op software die tekort schiet.131 Het management in organisaties onderkent dit. Ze bevorderen een cultuur van het verantwoorde lijkheid nemen op de werkvloer enerzijds en het transparant maken van het eigen handelen. Processen die eveneens een rol spelen bij het ter beschikking (willen) stellen van informatie aan burgers. Openbaarheid van overheidsinformatie wordt in sommige landen gekoppeld aan de bestrijding van een corrupt overheidsapparaat.132 Dat is het geval in India, maar ook in Zuid-Afrika. Zo deed het Institute for Democracy in South-Africa (IDASA) in 2003 een informatieverzoek om inzicht te krijgen in de donaties aan politieke partijen.133 In India en Zuid-Afrika lijkt er minder vertrouwen te zijn in de overheid dan in Groot-Brittannië. In een vervolgonderzoek zou het interessant kunnen zijn te kijken of deze corruptiebelevingsindex significant veranderde na de introductie van wetgeving op het gebied van openbaarheid van overheids informatie. OPENBAARHEID IN DE PRAKTIJK 129 Zie bijvoorbeeld D. Vincent, The culture of secrecy. Britain 1832-1998 (Oxford 1998). 130 M. Weggeman, Kennismanagement: de praktijk (Schiedam, 2000). 131 H. Nissenbaum, Accountability in a computerized society. www.nyu.edu/projects/nissenbaum/papers/accountability.pdf. (geraadpleegd op 22 januari 2007). 132 M. Frankel, Freedom of information and corruption. Paper for the global forum on fighting corruption and safeguarding integrity (Londen 2001). Zie www.cfoi.org.uk/pdf/corruptionmf.pdf. 133 Zie: "South Africa corruption timeline" op de site van Global Integrity, Information on governance and corruption for global citizens: http://64.78.60.38/reports/2004/2004/countryle9e.html?cc=za&act=timeline. 164

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 166