Overheidsarchief diensten moesten nu een too 1 zijn om de nieuwe nationale identiteit van Zuid-Afrika als een 'regenboognatie' op te bouwen en om de gaten in het nationale geheugen op te vullen. Ook wilde men streven naar de integratie met particuliere archiefdiensten, die zich ten tijde van de apartheid wel hadden toegelegd op het bewaren van informatie van en over achtergestelde bevolkings groepen. De nieuwe regering begon ook meteen met het ontwerpen van een openbaar- heidswet. Toenmalige vice-president Thabo Mbeki stelde in 1994 een team van academici en politici samen dat in 1996 de Open Democracy Bill aan het kabinet wist te presenteren. Dit wetsvoorstel was allesomvattend. Het was een Freedom of Information, Privacy, Open Meetings en Whistleblower Act in één. Het kabinet was het hier niet helemaal mee eens en presenteerde in 1998 een aangepast wetsvoor stel aan het parlement. Hierin werden onder andere de voorgestelde regelingen over openbare vergaderingen niet meegenomen. Tijdens het parlementaire proces werd nog meer geschrapt. De onderdelen over de bescherming van klokken luiders, privacy en persoonsgegevens werden verwijderd met de intentie deze zaken van aparte wetgeving te voorzien.88 Het gedeelte over toegang tot informa tie dat bij particuliere instanties berust werd daarentegen behoorlijk uitgebreid. In deze vorm werd de wet op 2 februari 2000 aangenomen, kreeg het zijn huidige naam en trad op 9 maart 2001 in werking. Hoe is openbaarheid geregeld? In Zuid-Afrika betekenen de Engelse woorden 'access'/'accessibility' en de Afrikaanse woorden 'toegang'/'toeganklik' zowel openbaarheid als toeganke lijkheid. Enerzijds wordt het juridische recht om bepaalde documenten of informatie op de één of andere manier te kunnen bekijken of zich eigen te maken, bedoeld. Anderzijds is 'access' de fysieke of praktische mogelijkheid om documenten/informatie daadwerkelijk te vinden. Beide aspecten worden in de PAIA en NASA Act geregeld. De PAIA wordt gezien als één van de meest progressieve informatiewetten in de wereld.89 Het regelt namelijk niet alleen het recht op toegang tot overheidsinfor matie maar ook het grondwettelijke recht op toegang tot informatie die berust bij particuliere organen.90 De wet is de verplichte uitwerking van artikel 32 van de Grondwet. Hierdoor heeft de wet een duaal karakter. Het is tegelijkertijd "a statute (an embodiment of the legislative will) and a legislative interpretation and supplementation of a constitutional provision (a set of values or ideals that stand above the will of the legislature)".91 De PAIA is een uitwerking, een interpretatie van het constitutionele ideaal van 'maximum disclosure'. Het heeft daarom betrekking op alle documenten ongeacht hun vorm, welke berusten bij een OPENBAARHEID IN DE PRAKTIJK 88 Dit resulteerde in de Protected Disclosures Act in 2000 welke werkgevers verbiedt de werkomstandigheden van klokkenluiders te veranderen. Verder is voor de bescherming van persoonsgegevens van derden momenteel nog een afzonderlijke wet in de maak. Hierin zal dit recht op privacy, gegrond in artikel 14 van de grondwet, uitgewerkt worden. 89 Mendel, Freedom of Information: A Comparative Legal Survey, p. 69. 90 Met een particulier orgaan wordt bedoeld: "a natural person or partnership which carries or has carried on any trade, business or profession or any former or existing juristic person"PAIA, artikel 1. Onder een overheidsorgaan, public body, wordt verstaan: "any department of state or administration or any other functionary or institution when exercising a power in terms of the Constitiution or in terms of any legislation"PAIA, artikel 1. 156

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 158