Corruptie Een beroemd gezegde van de vroegere premier Rajiv Gandhi luidt: "that for every rupee spent by the government for development less than a tenth of the amount actually reaches the beneficiary and this too is an exaggerated figure"78 Hij stond toen nog bekend als Mr. Clean, omdat hij schone handen zou hebben. In de jaren tachtig was hij betrokken bij het tot dan toe grootste corruptieschandaal van India, de Bofors scandal.79 Geen wonder dat de Indiase bevolking weinig vertrou wen heeft in de politici die hen vertegenwoordigen. Dat de bevolking van India een zeer pessimistisch beeld heeft als het gaat om de corruptie van de overheid en het ambtenarenapparaat, blijkt ook uit de Corruptie Perceptie-index.80 Zelfs bij actievoerders voor openbaarheid zien we deze negatieve perceptie terug. Manish Sisodia is een campaigner van Parivartan, een actiegroep tegen corruptie. Hij zei over de RTI-Act en corruptie: "In a democracy, we say the common man is the master but it is rarely so. RTI gives them this power - to open any file, any document and any door. It's proving to be a very effective tool to fight corruption, though corruption can never go from India" Behalve actiegroepen die de corruptie in het land willen aanpakken zijn er ook andere actoren. Zo bracht de verkiezingsoverwinning van Sonia Gandhi en Manmohan Singh in 2004 hoop op een regering die echt werk zou maken van de corruptie in India. De premier had zich bewezen als economische hervormer, maar hij stond ook bekend als iemand die zich zeer had uitgesproken tegen cor ruptie. In november 2006 zei hij dat zijn regering voornemens was een Public Services Bill te sturen naar het parlement. Dit wetsvoorstel moet klokkenluiders beschermen en richtlijnen bieden voor werkethiek en goed management.81 Een andere belangrijke actor is de Wereldbank. In 2006 besloot de Wereldbank één miljard US dollar voor gezondheidsprogramma's aan India te onthouden. Aanhoudende geruchten over fraude en corruptie was hiervoor de reden. Corruptie zorgde er voor dat gelden van de Wereldbank op de verkeerde plaats terecht komen, het zorgde er tevens voor dat het handelsverkeer gehinderd werd waardoor landen economisch minder snel tot ontwikkeling kwamen en het zorgde voor politieke onstabiliteit. Het is dus niet vreemd dat de Wereldbank pleitte voor een grotere openbaarheid van overheidsinformatie.82 De Wereldbank en het Internationaal Monetaire Fonds zetten extra druk op de Indiase regering om tot hervormingen te komen. Toch zijn de actiegroepen de echte motor achter de vergaande wetgeving op het gebied van openbaarheid van overheidsinformatie. En dat maakt India uniek. In de meeste landen is openbaarheid van overheidsinformatie van bovenaf tot stand gekomen. Een regering kwam met een wetsvoorstel na raadpleging van juristen dat door het parlement werd aangenomen. Vaak sloot men aan bij 'best goverment practices' uit het buitenland. In India is de wetgeving van onderaf geïnitieerd. India staat daarmee model voor andere landen. Actiegroepen in Azië en de derde wereld kijken nauwlettend naar wat in India is bereikt. OPENBAARHEID IN DE PRAKTIJK 78 Siddharth Srivastava, 'Right to Information Act India's magic wand against corruption', Jakarta Post 31 augustus. 2006, www.asiamedia.ucla.edu/article.asp?parentid= 52046. 79 Zie http://en.wikipedia.org/wiki/Bofors_scandal. (geraadpleegd op 2 januari 2007). 80 Transparency International Corruption Perceptions Index 2006 op www.transparency.org. 81 Anonymous, "Manmohan wants graft cases pursued vigorously", In: The Hindu 18 november 2006. www.hindu.eom/2006/ll/18/stories/2006111803441400.htm (Geraadpleegd p 2 januari 2007) 82 Roderick MacDonnell, "Access to information: The Commercial Side" (2003). wwwl.worldbank.org/ devoutreach/march03/textonly.asp?id=196 (Geraadpleegd p 2 januari 2007). 154

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 156