Er waren te veel uitzonderingsgronden; Vaak werd de uitzonderingsgrond toegepast dat het belang van het ter beschik king stellen van de informatie niet opwoog tegen het aanwenden van de beperkte tijd en middelen van de overheid; Er was bepaald dat personen en instellingen die een verzoek deden, dienden te betalen voor het verzoek en de gemaakte kopieën. Er was echter geen plafond gesteld aan wat men ten hoogste kwijt zou zijn om de informatie te verkrijgen; Er was geen strafbepaling in de wet opgenomen voor overheidsinstellingen die niet voldeden aan een informatieverzoek. Actiegroepen maakten duidelijk dat er een nieuwe wet moest komen. Eind 2004 werd de nieuwe Right to Information Bill naar het parlement gestuurd. Dit leidde tot heftige debatten, waarbij meer dan honderd amendementen op het wetsvoor stel werden ingediend. Eiet wetsvoorstel werd op 15 juni 2005 aangenomen. De RTI-Act werd op 13 oktober 2005 van kracht. Hoe is openbaarheid geregeld? De RTI-Act regelt de openbaarheid van overheidsinformatie voor Indiërs.43 Onder informatie wordt volgens de wet verstaan: 'any material in any form, including records, documents, memos, e-mails, opinions, advices, press releases, circulars, orders, logbooks, contracts, reports, papers, samples, models, data material held in electronic form'.44 Een verzoek tot informatie kan gedaan worden bij een overheidsinstel ling, die gewoonlijk binnen dertig dagen aan dit verzoek moet voldoen. De RTI- Act regelt verder de actieve openbaarheid van sommige overheidsdocumenten en schrijft het voor dat documenten in een digitale vorm beschikbaar komen.45 Het is namelijk de ambitie van de Indiase regering om deze digitale documenten in een netwerkstructuur te kunnen aanbieden aan alle ambtenaren die daar belang bij hebben. Hierna wordt kort de RTI-Act beschreven. Reikwijdte De RTI-Act strekt zich uit over heel India met uitzondering van de deelstaat Jammu Kashmir.46 Het betreft alle overheidsorganisaties, zowel die van de wet gevende, de uitvoerende als die van de rechterlijke macht en organisaties opgericht door middel van een wet van het parlement of een wetgevend lichaam van een deelstaat.47 Tevens kan de nationale regering of die van de deelstaat aangeven dat een bepaalde organisatie valt onder de reikwijdte van de RTI-Act ,48 In sommige gevallen vallen dan ook zelfs particuliere organisaties onder de RTI-Act. Het gaat dan om instellingen die voor een belangrijk deel gefinancierd worden door de overheid. De wet schuift de Official Secrets Act en andere specifieke wetgeving terzijde als het gaat om openbaarheid van overheidsinformatie (lex superiori derogat lex OPENBAARHEID IN DE PRAKTIJK 43 Voor de Right to Information Act, zie www.persmin.nic.in/RTI/RTI-Act.pdf. (geraadpleegd op 31 december 2006). 44 RTI Act, artikel 2, lid f. 45 Zie handleidingen die op het web te vinden zijn: Chennai water supply and sewerage board www.chennaimetrowater.com/ifo/RIGHT%20INFORMATION.htm; Ministry of Youth Affairs and Sports op http://yas.nic.in/yasroot/ritact/ritact.pdf. 46 Met uitzondering van de deelstaat Jammu Kashmir. Volgens artikel 370 van de Indiase grondwet worden wetten hier ingevoerd na raadpleging van deze deelstaat. Hierdoor heeft deze deelstaat een eigen wetgeving op het gebied van openbaarheid van overheidsinformatie. 148

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 150