Gezondheid en veiligheid Communicatie tussen overheid en de koningin Onvolledige informatie om het publieke gedrag niet te beïnvloeden Privileges verstrekt door de overheid Handelsgeheimen Veel van deze 'exemptions' vervallen wanneer documenten ouder zijn dan dertig jaar.24 Men dient dan te denken aan uitzonderingen als de bescherming van over- heidsrelaties binnen het Verenigd Koninkrijk, de rechtbankadministraties, en bescherming van interne overheidsprocessen. Naast de uitzonderingsgronden van de FOIA kent ook de DPA een paar aanvul lende 'exemptions'. Zo is belastinginformatie in principe niet openbaar, netzo min persoonlijke informatie met betrekking tot gezondheid, opleiding en sociaal werk. Ook de gegevens die leiden tot statistieken zijn in principe niet openbaar. De praktijk Hoewel men misschien niet kan spreken van een revolutie in openbaarheid van overheidsinformatie in Groot-Brittannië, kan men ook allerminst spreken van een evolutionaire ontwikkeling. In vier jaar tijd is het gehele corpus van de juridische en wetgevende macht herzien. Het is nog niet goed mogelijk om uit spraken te doen over de impact van de FOIA op het leven in Groot-Brittannië. Recente tellingen wijzen uit dat centrale overheidsafdelingen per maand gemid deld tweehonderd aanvragen krijgen, tegen achtenveertig voor de lokale over heden. Deze cijfers zijn echter allesbehalve hard: sommige overheden zien alle vragen als 'FOI-requests', andere alleen de vragen die enig onderzoek vergen. Het is echter opvallend dat veel vragen betrekking hebben op contracten van de overheid. Het is de vraag of het aantal FOIA-requests opweegt tegen de enorme investeringen die de overheid zich heeft moeten getroosten in de ICT-structuur en de stroomlijning van processen.25 Politiek-culturele verklaringen Hoe is de geschiedenis van de totstandkoming van openbaarheidswetgeving te verklaren? Deze paragraaf heeft als doel om een verklaring te geven vanuit de politiek, de wetgeving en de samenleving. Politieke verklaring Het systeem van de overheid is in Groot-Brittannië een complex geheel, dat moeilijk is te begrijpen voor een buitenstaander. De politieke verhoudingen in Groot-Brittannië zijn vormgegeven tijdens een lange traditie. Officieel is Groot-Brittannië een constitutionele monarchie, waarbij de premier en diens kabinet de uitvoerende macht bekleden. De ministers zijn verantwoording verschuldigd aan het parlement, ofwel het wetgevende orgaan. Het Lagerhuis en het Hogerhuis hebben de bevoegdheid om (onafhankelijk van politieke voor gangers) wetten en decreten uit te vaardigen.26 OPENBAARHEID IN DE PRAKTIJK 24 S. Broughton, 'Record preservation and FOI access', Update 5, nr. 1-2 (2006) p. 47-48. 25 K. Thomas, 'FOI IN ACTION; What effect has the Freedom of Information Act had on the day-to-day workings of information departments in the public sector? Kim Thomas investigates', Information World Review 214 (2004) p. 12-14. 144

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 146