Nog in hetzelfde jaar werd de DPA 1982 aangenomen, mede als gevolg van artikel drie van de Council of Europe Convention.17 In 1998 werd de Act herzien, en werd het wettelijke kader voor de bescherming van de privacy en het verzamelen en gebruiken van persoonlijke informatie geregeld. Op grond van de DPA is een 'Code of practice for archivists and records managers under section 51 (4) of the DPA 1998' opgesteld. Bepaling 2.7.1 (gebaseerd op sectie zeven van de Act) luidt als volgt: 'data subjects' hebben het recht om te weten welke data over hen wordt bewaard en hoe het is verzameld. Men kan de data zien in begrijpelijke vorm. De Data Protection Officer van de betreffende archiefinstelling zal de aanvragen behandelen. In bepaling 2.8.4 wordt gesteld dat toegang tot gevoelige persoonlijke informatie alleen wordt toegestaan aan degenen van wie de betrouwbaarheid is gescreend en geverifieerd. Freedom of Information Groot-Brittannië is één van de vijfentwintig Europese landen18 met een FOIA.19 Deze Act is volledig van kracht vanaf 1 januari 2005. In de FOIA is de vrijheid van informatie in het Groot-Brittannië geregeld op nationaal niveau. De Act heeft betrekking op dan 10.000 publieke organen, die zijn opgenomen in een lijst. Hieronder vallen de landelijke en lokale overheden, de gezondheidszorg, oplei dingsinstituten als universiteiten, de politie en publieke lichamen, zoals comités en adviesorganen. De vooraanname van de FOIA 2000 is dat alle informatie die berust bij publieke autoriteiten beschikbaar moet worden voor wie ernaar vraagt. Het begrip 'informatie' is heel breed gedefinieerd als "information recorded in any form". The 'right of access' is in de FOIA als volgt omschreven (sectie 1): "Any person, making a request for information to a public authority is entitled to be informed whether or not the body holds the information, and, if it does, to have the information communicated to him." De FOIA verplicht het parlement tot actieve openbaarheid, in de vorm van publicatieschema's.20 Hierin wijkt de FOIA voor Groot-Brittannië af van veel andere Europese openbaarheidswetgeving, waar de overheid verplicht is om open bare informatie te publiceren.21 In de publicatieschema's worden de documenten opgesomd die voor openbaarmaking in aanmerking komen. De Information Commissioner houdt hierop toezicht, en adviseert en reguleert de totstandkoming van deze schema's. Naast toezicht op de FOIA houdt de Information Commissioner ook toezicht op de naleving van de Data Protection Act.22 Op grond van de Act is een aantal codes opgesteld over hoe om te gaan met overheidsinformatie (bijvoorbeeld het doorsturen van aanvragen naar andere overheidsorganen). De Act geeft de Lord Chancellor de opdracht om een 'code of practice' op te stellen voor het bewaren, managen en vernietigen van records. OPENBAARHEID IN DE PRAKTIJK 17 Artikel 3 eist dat de geautomatiseerde persoonlijke data files en de automatische verwerking van persoon lijke date in de publieke en private sector wordt gereguleerd door wetgeving. 18 Council of Europe PublishingAccess to Archives, p. 22. 19 www.uk-legislation.hmso.gov.uk/acts/acts2000/20000036.htm. (geraadpleegd op 16 november 2006.) 20 Het publicatieschema van de Lagerhuisop www.parliament.uk/parliamentary_publications_and_archives/ commons_foi.cfm. Het publicatieschema van de Hogerhuis op http://www.parliament.uk/parliamentary_ publications_and_archives/freedom_of_information_in_the_house_of_lords.cfm. 21 Mendel, Freedom of Information; A Comparative Legal Survey, p. 91-100. op http://portal.unesco.org/ci/en/ files/19697/1123233 5331freedom_info_en.pdf/freedom_info_en.pdf. 22 jisc.ac.uk/publications/publications/pub_ib_foi.aspx#06_InfoCommissioner 23 Absolute exemptions zijn vergelijkbaar met absolute uitzonderingsgronden, terwijl bij de qualified exemptions de rechter beslist of het publieke belang opweegt tegen de uitzonderingsgrond. 142

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 144