Zowel onder de regeringen van de Conservatieve partij als de Labour-partij bleef de overheid tot ver in de jaren negentig geobsedeerd door geheimhouding.11 Dit wil niet zeggen dat de overheid zich niets gelegen liet liggen aan de burgers. Zo werden veel overheidsbedrijven in die periode geprivatiseerd, en werd de publieke dienstverlening van de overheid efficiënter gemaakt. Officieel bleef de regering echter tegen de wettelijke regeling van 'freedom of information' De eerste aanwijsbare aanzet voor een nieuwe benadering van overheids informatie vond plaats in 1994. In dat jaar stelde de regering een administratieve code12 op voor toegang tot informatie (geen documenten) van de Nationale Ombudsman. Deze code is het gevolg van de White paper13 'Open Government' van een jaar daarvoor. In 1997 is echter een rigoureuze politieke verandering waar te nemen, die een stroomversnelling in het openbaarheidsregime tot gevolg had. Midden jaren negentig wijzigde de Labour-partij de politieke koers en de naam van de partij in New Labour. In 1997 leidde deze nieuwe aanpak tot een verpletterende verkiezings overwinning, deels vanwege de belofte om de overheid transparanter te maken. De nieuwe regering wijzigde de politieke en wetgevende structuur ingrijpend. Zo werd het Lagerhuis gemoderniseerd, in het bijzonder de procedures om tot wet geving te komen. Het Hogerhuis werd zelfs gereduceerd van bijna zevenhonderd leden naar tweeënnegentig. Behalve de wetgevende macht werd ook de juridische structuur aangepakt. Van oudsher werden rechters aangewezen door de Lord Chancellor. In 1997 zette New Labour een nieuw, onafhankelijk Supreme Court op, die deze taak van de Lord Chancellor overnam. Een derde ingrijpende ver andering was dat de federale regering werd gesplitst. Vanaf dat moment bestaat er naast het parlement voor Groot-Brittannië een Federal parlement voor Noord- Ierland en voor Schotland en een parlement for primary legislation voor Wales. Als gevolg van deze splitsing hebben zowel Schotland als Noord-Ierland aanvullende (of vervangende) wetgeving opgesteld. Zo heeft Schotland sinds 2002 ook een Freedom of information Act. In dit artikel blijft de Schotse FOIA buiten beschou wing. Intern werd Engeland, als gevolg van de Regional Development Agencies Act 1998, opgedeeld in acht Regions. In feite kent Groot-Brittannië sinds deze Act een extra overheidslaag, tussen de lokale en nationale overheid. Midden in deze turbulente tijd werd ook de openbaarheidswetgeving aangepast. In feite was het opstellen van een Freedom of information zelfs een van de speer punten van het beleid van New Labour. Reeds in het verkiezingsjaar 1997 werd een White paper gepubliceerd, waarbij het weinig scheelde of deze werd omgezet in een Freedom of Information Bill. In deze White paper werden nieuwe doelen uitgezet voor recht tot toegang tot overheidsinformatie. Een van de belangrijkste punten was de creatie van de post van een Information Commissioner. Deze White paper wordt algemeen gezien als de voorloper van de Freedom of information 2000.14 Helaas biedt de uiteindelijke Act minder vergaande toegang tot over heidsinformatie dan het oorspronkelijke White paper. Zo wordt de weigerings procedure minder formeel, en de uitzonderingsgronden zijn wel erg algemeen OPENBAARHEID IN DE PRAKTIJK 11 T. Mendel (Unesco), Freedom of Information; A Comparative Legal SurveyUNESCO-rapport (New Delhi 2003) p. 91. 12 De Code of Practice on Access to Government Information. 13 Een White Paper is vergelijkbaar met een wetsvoorstel, en wordt besproken in het parlement. 14 P. Birkenshaw, 'Proposals for Freedom of Information in the United Kingdom', Government Information Quarterly 16, nr. 2 (1999) p. 93-110. 140

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 142