baarheidsbeperkingen en bronvermeldingen van de over te brengen archieven.58 Volgens de Erfgoedinspectie zou een belangrijk discussiepunt de selectie van informantendossiers van de inlichtingendiensten betreffen.59 Het blijft voorals nog dus nog onduidelijk welke AIVD-documenten zullen worden overgebracht en welke documenten hiervan ooit opvraagbaar zullen zijn bij het Nationaal Archief. Openbaarheid na overbrenging archieven De archiefbescheiden die niet voor vernietiging in aanmerking komen en ouder zijn dan twintig jaar zouden conform de Archiefwet 1995 (artikel 12) overge bracht moeten worden naar een archiefbewaarplaats; de archieven vallen hierna niet langer onder de zorg van de AIVD en zouden openbaar worden. De WIVD 2002 kent echter een specifiekere bepaling. Artikel 44 stelt dat alleen die bescheiden over zullen worden gebracht, waarvan is vastgesteld dat daaraan geen beperkingen aan de openbaarheid dienen te worden gesteld met het oog op het belang van de staat of van diens bondgenoten; dus alleen die bescheiden, die onder de AIVD al volledig openbaar waren. De openbaarheidsbeperkingen gelden in principe alleen voor archiefbescheiden die jonger zijn dan 75 jaar, tenzij de minister, in het belang van de Staat, anders beslist. Dit betekent in feite dat alle archieven, ook die ouder zijn dan 75 jaar, buiten de openbaarheid kunnen worden gehouden; het 'belang van de staat' is immers een rekbaar begrip. Zijn de archieven van de AIVD en voorlopers nu volledig openbaar na overbren ging? De AIVD is niet royaal geweest met het overdragen, en daarmee openbaar maken, van haar archiefbescheiden. In 2001 heeft de dienst voor het eerst een archief officieel overgedragen aan het Algemeen Rijksarchief (nu: Nationaal Archief). Het betreft het archief van één van de voorgangers van de BVD, het Bureau Nationale Veiligheid.60 Het archief bevat onder meer persoonsdossiers van Mussert en collaborateur Chris Lindemans alias 'King Kong'. Uit het archievenoverzicht van het Nationaal Archief blijkt echter dat de overbrenging geenszins inhoudt dat de archieven ook raadpleegbaar zijn. De beperkingen luiden: "Complete blok beperkt openbaar tot 1 januari 2025. Inzage in bijlagen op toegang en ontheffing openbaarheidsbeperkingen na toestemming van de directeur Nationaal Archief. Inzage in persoons- en personeelsdossiers enkel na aantonen door onderzoeker dat "a) het het eigen dossier betreft, b) betrokkene overleden is, c) betrokkene meer dan 100 jaar geleden geboren is, d) betrokkene schriftelijk toestemming geeft."61 Het is echter de vraag of deze beperking bij de AIVD/BNV-informatie nu zo ver schilt van de overheidsarchieven met gevoelige informatie die over zijn gebracht. Bij het Nationaal Archief zijn in overleg met de zorgdrager voor meerdere archieven beperkingen aan de openbaarheid gesteld. Hierin worden een A- (licht) en een B- (zwaar) regime onderscheiden. Voor inzage in archiefbescheiden met een licht regime dient men een formulier in de studiezaal of op de website in te vullen. Deze verzoeken kunnen worden afgehandeld door de studiezaalmedewer ker. Inzage in B-archieven heeft meer om het lijf: bij het schriftelijke verzoek moet OPENBAARHEID IN DE PRAKTIJK 58 Erfgoedinspectie/archieven Inspectierapport Project wegwerken achterstanden archieven, tweede deelrapportage (14 maart 2008) p. 10 op www.minocw.nl/documenten/17004b.pdf. 59 Ibidem, p. 6. 60 BVD Jaarverslag 2001p. 107. 61 Nationaal Archief, Den Haag, Ministerie van Binnenlandse Zaken: Bureau voor Nationale Veiligheid (BNV), (1933) 1945-1946 (1980), nummer toegang 2.04.80. 134

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 136