Openbaarheid: Regels en Menselijkheid' "Openbaarheid voorkomt mythe-vorming" A.E.M. Ribberink, oud-Rijksarchivaris2 Inleiding De Nederlandse samenleving handhaaft een bepaalde mate van openbaarheid van informatie, waarbij zekere argumenten en belangen een rol spelen. Niet- openbare archieven zijn hiervan een voorbeeld. Deze mate van openbaarheid kan voor dilemma's zorgen. Aan de ene kant kan niet-openbaarheid mythevorming in de hand werken (de stukken bevinden zich immers achter slot en grendel), aan de andere kant kan het bepaalde belangen beschermen. Hierbij kan worden gedacht aan het belang van de Staat of van bedrijven, maar dit kan ook betrekking hebben op de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Privacy ('the right to be left alone') wordt tegenwoordig gezien als een van de grondrechten van de (moderne) mens en wordt zodoende beschermd. In dit artikel zijn twee archieven onderzocht waarbij de beperking van de openbaarheid is gebaseerd op de privacy bescherming. Het gaat om het niet-openbare archief van de Sociale Dienst van Amsterdam (Stadsarchief Amsterdam) en het Centraal Archief van de Bijzonder Rechtspleging (CABR, Nationaal Archief, Den Haag). De beperkingen op de openbaarheid van deze archieven zijn niet absoluut. Onder bepaalde, strikte voorwaarden kan namelijk inzage worden verleend in de dossiers uit deze archieven. Hier wordt nagegaan wat die voorwaarden zijn en hoe deze worden toegepast door de archivaris. Is in de beslissingspraktijk van de archivaris enig 'grijs gebied' te ontdekken tussen de wet- en regelgeving met betrekking tot het niet-openbaar archief en de ethische rol van de archivaris? Stadsarchief Amsterdam: het archief van de gemeentelijke Sociale Dienst Het archief van de Sociale Dienst is één van de bij het Stadsarchief geborgen archieven dat beperkt openbaar is. Het archief telt 1522,5 strekkende meter en bevat onder andere dossiers van de cliënten van de Sociale Dienst uit de periode 1870-1965.3 NICO VRIEND 1 Dit artikel is een bewerking van een paper met gelijknamige titel vervaardigd voor de module 'Maatschappelijke context van archieven' in het kader van de Master Archiefwetenschap collegejaar 2005-2006, februari 2006. Alle hier genoemde websites zijn geraadpleegd in november en december 2005. Alleen de verwijzingen naar die van het Stadsarchief Amsterdam, voorheen Gemeentearchief Amsterdam, zijn in mei 2008 geactualiseerd. 2 Citaat uit: S.F.M. Plantinga, 'Het 'Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging' bij het Nationaal Archief in Nederland: bewaring, ontsluiting en raadpleging', in: D. Luyten, C. Kesteloot (red.) Repressie en gerechtelijke archieven: problemen en perspectieven. Dossier bij het SOMA-Berichtenblad 38 (2003) p. 53-62, aldaar p. 62. 3 Zie de inventaris van dit archief: http://stadsarchief.amsterdam.nl/archieven/oi/inventaris/5256.nl.html. 103

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 105