1 De beste versie Het vinden van de meest geschikte versie(s) is een tijdrovend en duur karwei. Zo is in drie Parijse archieven het beste bronmateriaal gevonden van vijf Franse Ivens-films, die vervolgens in Londen zijn gedigitaliseerd. Uit Vancouver komt een filmversie van Regen, waarvan de Nederlandse titels nodig zijn om een nieuwe conservering te maken van de geluidsversie van Regen, waarvoor Lou Lichtveld (beter bekend onder zijn pseudoniem Albert Helman) in 1932 de muziek schreef. In een Russisch filmarchief in de Oeral zijn we op zoek naar de beste geluidsversie van Komsomol (1932), maar of dat op tijd gaat lukken, is nog de vraag. Uit Chili en Uruguay moet een onverkorte versie van ...a Valparaiso (1963) komen. Uit de kasten van de Leidse filmmakers Busschots kwam na maanden zoeken het originele materiaal van een filmportret van Jean Rouch tevoorschijn dat hij in Katwijk heeft gefilmd met Joris Ivens en Henri Storck. In het Rotterdams Gemeentearchief zijn zeven versies van Rotterdam Europoort (1966) vergeleken, waarvan alleen de Duitse versie geschikt bleek. Op deze print zitten vlekken, die alleen frame voor frame kunnen worden gecorrigeerd. Vier seconden film met vlekken levert zo al snel 100 frames met correctiewerk op, wat bijzonder kostbaar is. Digitale correctie kan wonderen verrichten, waar geen oude techniek tegenop kan, maar het kost veel geld. In de Ivens-collectie van het Filmmuseum in Overveen is uitgebreid onderzoek gedaan naar de verschillende versies. In 1994 heeft daar een diepgaand conser- verings-project plaatsgevonden van de nitraatcollectie van Ivens onder leiding van Bert Hogenkamp en Sonja Snoek, waarvoor uit de hele wereld filmversies uit filmarchieven werden aangereikt. Alleen al van het filmgedicht Regen, slechts 11- 12 minuten kort, zijn achtendertig prints en elf versies aanwezig. Zoals bij echte regen geen regenbui gelijk is aan de andere verschillen de versies van Regen in aard en duur. De Duitse musicoloog Johannes C.Gall vond onlangs in archieven in New York, Berlijn en Wenen de originele schellak grammofoonplaten, waarop de opnames hoorbaar zijn van Hanns Eisler's geluidsversie van Regen uit 1941.18 De ESJI bracht de specialisten bij elkaar om een nieuwe geluidsversie met de authentieke synchronisatie digitaal samen te stellen, waarvoor Mark-Paul Meyer (Filmmuseum) en Gall in Kopenhagen met speciale software aan de slag gaan. De Amerikaanse hoogleraar geschiedenis Ephraim Smith vond tijdens de voorbe reiding van zijn documentaire over Ivens' film Power and the Land (1940) in Ohio twee tot nu toe onbekende korte documentaires van Ivens, waarvan digita le versies worden gemaakt en ter beschikking gesteld. Niet alles lukt: een jaren lange zoektocht naar de documentaire van Ivens over de schilderkunst van Mare Chagall heeft slechts een paar onduidelijke rushes opgeleverd. Het materiaal van Hoe Yu Kong de Bergen Verzette 1976) blijkt zo van kleur te zijn verschoten dat het zonder een kostbare conservering ongeschikt is voor digitalisering. Het geld voor zo'n conservering ontbreekt. Om de kijker bewust te maken van de problemen waarvoor een onderzoeker komt te staan, worden twee versies van Ivens' jeugdfilmpje De Wigwam opgeno men: een langere versie met een hard contrast en veel beschadigingen en een TOEGANG Afbeelding 4. Joris Ivens en Marceline Loridan-Ivens, still uit Het verhaal van de wind, de scène op de maan, 1988. CAPI Films Parijs]. Afbeelding 5. Joris Ivens filmt PHILIPS-RADIO, de eerste geluidsfilm van Nederland, 1931. Europese Stichting Joris Ivens]. 182 ANDRÉ STUFKENS ZONDER BLIKKEN OF DOZEN: JORIS IVENS DIGITAAL 18 Zie hiervoor het artikel van Johannes C. Gall, 'A Rediscovered Way to Describe Rain? On the Trace of a Soundversion Unseen and Unheard for 57 Years', in Newsmagazine European Foundation Joris Ivens, nr. 10, November 2004, 3-8. 183

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2005 | | pagina 93