De (online) bezoeker als coproducent Een zoekopdracht getiteld 'Dierenselaan' op de website levert onder andere de volgende foto op. Bovenstaande foto bevindt zich al vele jaren in de collectie van het Haags Gemeentearchief. De bijbehorende omschrijving geeft weer over welke informa tie het Haags Gemeentearchief ten aanzien van deze foto tot voor kort beschikte. Sinds 2001 maakt de foto deel uit van de online collectie van het Haags Gemeentearchief. Nadien wist de heer Krouwel, bezoeker van de website van het Haags Gemeentearchief, er begin 2003 het volgende aan toe te voegen: 'Dit was het egaliseren van de grond ten behoeve van de dansvloer welke werd aangelegd ter gelegenheid van het bevrijdingsfeest. Dit gebeurde met toestem ming van Dhr Stemvoort, hoofd H.T.M. welke op de Dierenselaan 159 woonde. Zelfwas ik als klein kind daar getuige van. Ben geboren in 1936 en woonde op 168. Deze festiviteiten werden georganiseerd door de winkeliersver eniging onder leiding van Piet 'knecht' van Henneman. Zelfwas ik tijdens de optocht Hoofdkabouter van Sneeuwwitje en de 7 dwergjes t.w. Harry Verkijk, Jopie Stam, Jopie Zanik, Kees Henneman, Lenie van der Ham, Els van Velzen, Henk ten Hoorn, Wim van der Ham. Direct na het feest moest deze vloer weer verwijderd worden omdat de eerste tram na de oorlog weer ging rijden. Via e-mail zond de heer Krouwel zijn aanvulling naar het Haags Gemeente archief. Daar werd deze door de desbetreffende medewerker beoordeeld en ver volgens als aanvulling op de website geplaatst. In ieder geval was hier dus sprake van tussenkomst van het Haags Gemeentearchief. Hoe die tussenkomst in de praktijk wordt vormgegeven is een kwestie van het maken van keuzes. De beoor deling door de archiefinstelling kan zich namelijk op verschillende niveaus afspe len. Het Haags Gemeentearchief heeft besloten om niet nader te onderzoeken of hetgeen in de aanvulling staat vermeld ook daadwerkelijk op waarheid berust, want dit is een arbeidsintensieve en inhoudelijk lang niet altijd haalbare exerci tie. In plaats daarvan wordt bij iedere aanvulling bezien of hetgeen daarin staat waar zou kunnen zijn, interessant zou kunnen zijn voor derden en of er geen sprake is van bijvoorbeeld racistisch of anderszins beledigend taalgebruik. Hoe dat ook zij, het feit dat het Haags Gemeentearchief de door de heer Krouwel aan geleverde informatie beoordeelt en toevoegt, maakt hem van consument tot coproducent. De (online) bezoeker als producent En het gaat nog verder. Inmiddels is het project 'de virtuele studiezaal' door het Haags Gemeentearchief gelanceerd. Dit project bestaat uit een online simulatie van de wijze waarop de huidige bezoeker van de studiezaal, in zelfbediening, de microfiches met genealogische gegevens raadpleegt. Het Haags Gemeentearchief verkeert, in tegenstelling tot sommige andere archiefinstellingen, in de omstan digheid dat het genealogische bronnenmateriaal niet eerder is geïndiceerd. Hier lag een uitdaging voor een inhaalslag. De vraag diende zich aan of eerst gekozen moest worden voor het indiceren van bijvoorbeeld de huwelijksakten, of dat voorrang gegeven moest worden aan het digitaliseren van de microfiches om vervolgens het beeldmateriaal zelf op de website te kunnen plaatsen. De keuze is gevallen op het laatste, met als uitgangspunt de verwachting dat bezoekers van de website werkende weg het databestand met hun eigen beschrijvingen zullen aanvullen. Hieraan ligt een tweede fundamentele keuze ten grondslag, namelijk dat de online bezoeker direct, dat wil zeggen zonder tussenkomst van het Haags Gemeentearchief de database kan aanvullen, waarna de database meteen ook op die aanvulling doorzoekbaar is. Hiermee is de online bezoeker, eenmaal uitgeno digd (of verleid) tot het maken van beschrijvingen, een zelfstandig producent van informatie geworden. Het project is gestart met de collectie van 190.000 huwelijksakten tussen 1811 en 1923. De online bezoeker is daarmee in de gelegenheid om één van de meest gevraagde bronnen te raadplegen. Het ligt tevens in de bedoeling om hier vrijwil ligers bij te betrekken. Hieronder volgen enige voorbeelden van de schermen van de virtuele studiezaal. Tevens wordt aan de hand hiervan een voorbeeld van een zoekpad, met de bijbe horende stappen, getoond. De eerste stap is het bepalen van de huwelijksdatum via het systeem van de 10 jarige tafels. In het voorbeeld weten we slechts de naam en de periode. De naam is Jonkmans en de periode is 1903-1922. CONTEXT Afbeelding 1. Dierenselaan, mensen aan het werk bij de tramrails Fotonummer: 1.11453 Fotograaf: Zwan, W.H. van der Datum: ex. mei 1945 1 zwartwitfoto 15 x 23 cm 200 HENK DUITS VAN CONSUMENT NAAR PRODUCENT Afbeelding 2. 201

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2005 | | pagina 102