verantwoordelijkheid voor waarderen en selecteren. Voor een deel is het waarderen van digitaal archief gelijk aan de traditionele werkwijze ten aanzien van fysieke documenten: de vraag beantwoorden wat van waarde is voor langere termijn (continuing value). Deels is het nieuw aangezien onder veranderende omstandigheden telkenmale aan de vereisten van authenticiteit dient te zijn voldaan. Uit de vereisten voor authenticiteit komt vervolgens de noodzaak voort om de haalbaarheid (feasability) van duurzaam behoud te onderzoeken: haalbaarheid zowel ten aanzien van de beschikbare financiële middelen als ten aanzien van de vraag wat het allemaal vergt om de authenticiteit van elektroni sche documenten te handhaven. De voortgang van de werkzaamheden die te maken hebben met het waarderen en selecteren van elektronische documenten voor lange(re) termijn zijn gedetail leerd in kaart gebracht aan de hand van de methode IDEF(O) ,35 De praktijk laat zien dat kennis van de context36 tijdens het actieve bestaan van elektronische documenten gevaar loopt zodra de betreffende elektronische docu menten buiten gebruik raken. Veronachtzaming van het beheer door de vormen de organisatie - ongeacht of de digitale bescheiden nu on-line of off-line worden bewaard - belemmert een zorgvuldige afhandeling van selectie.37 Een beoorde ling van het bewaarbelang steunt namelijk op kennis van de context. Informatie over de technische context bijvoorbeeld is nodig om de authenticiteit van het document te kunnen vaststellen en om te kunnen bepalen of het toegankelijk houden van deze documenten mogelijk is en financieel haalbaar. Elke verande ring in (een van de) contexten waaraan de documenten zijn onderworpen, dient derhalve expliciet te worden vastgelegd. Selectie van digitaal archief kan dan ook geen eenmalige beoordeling zijn, zij dient regelmatig te worden herhaald en een beslissing voor blijvende bewaring heroverwogen. Voor selectie zijn de volgende vier kerntaken te onderscheiden38: de overkoepelende taak selectie te organiseren (A 1: 'managing the selection function') waarderen (A 2: 'appraising electronic records') Aan een beslissing over de toekomstige bestemming (bewaren of vernietigen) gaat gedegen onderzoek vooraf. Aan de hand van selectiecriteria - die verschillen naar land, naar archiefinstelling, en naar intellectuele traditie - zijn de resultaten van het onderzoek te benutten voor de uiteindelijke selectiebeslissing. De authenticiteit kan worden beoordeeld aan de hand van de IP benchmarks.39 Binnen welk informatiesysteembevinden de documenten zich? Zijn de docu menten binnen dit systeem gemaakt? Hoe is het beheer geregeld? Hoe is de beveiliging geregeld? e.d. Wanneer aan de hand van de gehanteerde maatstaven onvoldoende zekerheid is te verkrijgen over de authenticiteit, dan is het zaak om andere wegen te bewandelen om de authenticiteit te achterhalen: bijvoorbeeld door verschillende versies van de documenten te vergelijken, het (technisch) logboek van de bestanden en het informatiesysteem te analyseren, betrokkenen te interviewen. Waarderen is één stap. Waar het uiteindelijk om gaat, is of de toegankelijkheid van authentieke elektronische documenten ook na overbrenging kan worden gewaarborgd. Beschikt de ontvangende instelling over voldoende middelen (technisch en financieel) en heeft zij gekwalificeerd personeel in huis zodat zij het digitaal archief, inclusief alle bijbehorende rapportages, duurzaam kan onderhouden en beschikbaar stellen? Alles tezamen - het digitale archief, de bijbehorende rapportages en de verant woording van de selectie - staat ten dienste van de ontvangende archiefdienst en dient voor een goed begrip door latere gebruikers van het archief. voortgang volgen (A 3.-'monitoring electronic records selected for preservation') Tot het moment dat de selectiebeslissing tot overbrenging van digitaal archief wordt geëffectueerd, verstrijkt nog korte of langere tijd. Essentieel voor de uitein delijke staat van het betreffende archief is dat de archiefdienst (preserver) zicht blijft houden op de omstandigheden bij de archiefvormer. De selectiebeslissing kan immers, door gewijzigde omstandigheden, worden heroverwogen. Betrokken partijen dienen zich regelmatig af te vragen: is de voorhanden informatie over het digitale archief nog steeds van toepassing? Welke zaken veranderen tussen tijds (in organisatie, in werkwijzen, in hard- en software, Heeft dat mogelijk invloed gehad op de betrouwbaarheid, de authenticiteit en de toegankelijkheid van het digitaal archief? Zijn de veranderingen gedocumenteerd? Is overbrenging uitvoerbaar onder de eerder overeengekomen voorwaarden en planning? In de heroverweging staat niet de waardering op zich opnieuw ter discussie, maar de uitvoerbaarheid van de selectiebeslissing. het uitvoeren van de selectiebeslissing: overbrengen of vernietigen (A 4:'carrying out the disposition of electronic records') Voor de archiefvormer leidt een selectiebeslissing tot afstoten, hetgeen inhoudt vernietigen (na toestemming) of overdragen (intern of extern). Het digitaal archief moet allereerst worden gereed gemaakt voor afstoting waarna de feitelijke overbrenging kan volgen. Het gereedmaken omvat onder meer het afscheiden (fysiek en virtueel) van wat behoort tot het digitale archief, inclusief de geactua liseerde informatie over de contexten en de selectieprocedure. Vernietiging of overbrenging, dat zijn hier de uitkomsten. Overbrenging houdt in dat het digitale archief wordt gekopieerd en, indien nodig, in een ander formaat opgeslagen. Het verslag van de uitvoering (vernietigen of overbrenging) completeert de docu mentatie behorende bij het digitale archief. Begin bij het begin Altijd al was het van belang om wijzigingen in de taken en functies van de archiefvormer e.d. en de gevolgen hiervan voor het archiveringsregime in het oog te houden. In wezen is, met het benadrukken van tijdig in kaart brengen en DE TOEPASSINGSPRAKTIJK 35IDEF (0) biedt de grafische structuur voor een hiërarchisch gelaagde analyse van de beslissingen en activiteiten binnen een organisatie of systeem. Website: http://www.idef.com/idefO.html 36 juridical-administrative; provenancial; procedural; documentary; technological. 37 Zie voetnoot 25. 38 Zie Horsman elders in dit jaarboek, figuur 1. 39 Rapport Authenticity Task Force, InterPARES. 186 AGNES E.M. JONKER ARCHIEF SCHEPT EEN BAND. SELECTIE EN DIGITAAL ARCHIEF 187

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2004 | | pagina 95