Ten geleide Sinds het midden van de negentiende eeuw staat het onderwerp selectie in Nederland op de archivistische agenda. Directe aanleiding om over selectievraagstukken te gaan nadenken was de aanwas van te archiveren documenten versus de beschikbare middelen om archief toegankelijk te maken en te houden. Tegen de achtergrond van de orde van het archief en maatregelen om de kosten te beheersen. We blijven Nederlanders. Had selectie lange tijd vrijwel uitsluitend betrekking op de selectie van archieven voor vernietiging, tegenwoordig is selectie ingebed in een scala aan archiveringfuncties: behalve met verwijderen-vernietigen- bewaren is selectie nauw verbonden met waarderen en acquireren. Het brede bereik van selectie komt tot uitdrukking in de ondertitel van het jaarboek en vanzelfsprekend in de inhoud. Selectie is boven dien verschoven van een marginale archivistische bezigheid tot een van de pijlers waarop goed archiefbeheer (be)rust. Uitdrukkelijker dan in het verleden het geval was, is selectie gericht op het cultureel- historisch belang van archieven en op de verantwoording die de over heid in een democratische samenleving aan haar burgers verplicht is. Selectie is onderdeel van laterale, regionale, nationale en internatio nale discours over archivering. Niet alleen bij archivarissen overigens, ook archiefgebruikers voelen zich nauw betrokken bij de selectie methoden zoals deze door archivarissen worden ontwikkeld en uitge voerd. Daarnaast nopen nieuwe ontwikkelingen op technologisch gebied tot onderzoek naar vroegere, tegenwoordige en toekomstige methoden en technieken om selectie te kunnen (blijven) vormgeven. Met dit jaarboek is een poging ondernomen om verschillende aspec ten van theorie en praktijk van selectie in verleden, heden en (nabije) toekomst te beschrijven. Hoe standvastig de toekomstideeën zijn, dat zal in diezelfde toekomst kunnen worden geverifieerd. Het is wat pre matuur, maar wellicht dat we over een aantal jaren een jaarboek met de titel Selectie, het vervolg samenstellen. Namens het bestuur van de Stichting Archiefpublicaties dank ik de redactie voor hun inzet. Agnes Jonker, Paul Klep en Betty Lutke Schipholt hebben onder leiding van Paul Brood met de verschillende artikelen weer een jaarboek weten te maken. De elf auteurs verdienen minstens evenzoveel dank. Zonder hun bijdragen zou het jaarboek niet zijn geworden tot dat wat het is. Ik realiseer me dat ik mijzelf - zij het met een andere pet op - hiermee ook een pluim geef. Hans Waalwijk Bestuurslid van de Stichting Archiefpublicaties SELECTIE Waardering, selectie en acquisitie van archieven Redactie: dr. P. Brood, drs. A.E.M.Jonker, prof.dr. P.M.M. Klep, drs. A.W. Lutke Schipholt Eindredactie: dr. P. Brood 2005 de auteurs ontwerp - Absoluut Design, Bergen op Zoom litho en druk - Roels Printing, Antwerpen oplage 600 ISBN 90-71251-23-3 Stichting Archiefpublicaties,s-Gravenhage 2005 Deze uitgave is mede mogelijk gemaakt door de adverteerders: Pictura Imaginis (omslag 2), Restauratie-Atelier Helmond (pag. 238), Restauratie Atelier Sterken (omslag 3)

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2004 | | pagina 3