in zoekprocessen die lineair verlopen. Het creatieve denk-, zoek- en interpretatie proces is niet aan vaste procedures te binden en kan dus niet worden geautomati seerd. Hier moet de ondersteuning van de archivaris komen.13 Conclusie Ik heb bij de classificatiemethode van Duff en Johnson enkele kanttekeningen geplaatst. De belangrijkste betroffen het probleem van de subjectiviteit bij het interpreteren van de vraagstelling van de gebruiker, het definiëren van de verzameltermen waarbij voorkomen moet worden dat er overlappingen optreden en de simplificatie van de terminologie. Inderdaad komt ook uit mijn onderzoek naar voren, dat termen als naam, plaats, datum, gebeurtenis, onderwerp en archiefstukken in de vraagstellingen het meest werden gebruikt. Zoals ik al heb aangegeven, was deze conclusie geen eye opener, omdat de meeste door de vraag stellers gebruikte termen door mij naar deze verzameltermen werden vertaald. Bovendien heb ik in dit onderzoek naar de bezoekers van de website alleen gekeken naar degenen die blijkbaar het antwoord op hun vraag niet op de website konden vinden. De mensen die wel hun weg op de site vonden zijn in dit onder zoek niet vertegenwoordigd. Doet dit nu veel af aan de bruikbaarheid van de door Duff Johnson en mijzelf gevolgde aanpak? Ik meen van niet. Sociale wetenschappen zijn geen exacte wetenschappen. Het houden van enquêtes en het analyseren van enquêteresulta ten gaan altijd gepaard met een bepaalde mate van subjectiviteit. Men houdt echter enquêtes om een beeld van een bepaalde situatie te krijgen op grond waarvan eventueel beleid ontwikkeld kan worden. Dit is ook het belang van de methode van Duff en Johnson. Subjectiviteit en interpretatieproblemen kunnen nooit helemaal geëlimineerd worden, maar wel geminimaliseerd door vooraf dui delijke criteria vast te stellen en de terminologie te bepalen. Wel ben ik van mening dat er meer differentiatie zou moeten komen in de toegepaste terminolo gie, omdat anders het beeld van de vraagstelling oppervlakkig blijft. Zoals in de vorige paragraaf al is aangegeven, zou de classificatiemethode van Duff en Johnson een goed hulpmiddel kunnen zijn bij het ontwerpen van kennissyste men. Per vraagcategorie zou een menu kunnen worden gecreëerd met behulp waarvan de vragensteller alle stappen doorloopt in een procedure die een onder zoekstraject vertegenwoordigt. De categorie known item en de categorie specific form zouden tot één categorie samengevoegd moeten worden. Bij het ontwerpen van de terminologie en de kennissystemen is het onvermij delijk dat archieven waar meer vraag naar is meer aandacht zullen krijgen dan minder populaire archieven. Hier is mijns inziens niets mis mee. Alleen al vanwege de kosten die ermee gemoeid zijn is het nu eenmaal niet mogelijk om 100 km archief via de website voor iedereen optimaal toegankelijk te maken. Bovendien kunnen interactieve kennissystemen de gebruiker alleen helpen in zoekprocessen die lineair verlopen en dient het onderzoek in het papieren archief vooralsnog in de studiezaal plaats te vinden. Door als archief veel aandacht te geven aan de meest gestelde vragen en de archieven waar het meeste vraag naar is, kan een grote groep (toekomstige) archiefgebruikers geholpen worden en in ieder geval beter geëquipeerd in de studiezaal verschijnen. De tijd die hierdoor vrijkomt kan besteed worden aan archiefgebruikers met meer specifieke vragen. Door de methode van Duff en Johnson toe te passen kan een archiefinstelling een beter overzicht van en meer inzicht krijgen in het soort vragen die mensen stellen en aan de hand daarvan digitale hulpmiddelen inrichten of aanpassen. Wel is het voor het ontwerpen van digitale hulpmiddelen belangrijk dat naast de gegevens die uit het e-mail onderzoek naar voren komen ook gegevens uit andere bronnen worden gebruikt, zodat zo goed mogelijk ingespeeld kan worden op de vraag van de archiefbezoekers. Zo is het aan te bevelen dat de mensen die in een e-mail een vraag hebben gesteld waarvan het antwoord op de website te vinden was, een vragenformulier te sturen om inzichtelijk te maken waarom zij het antwoord niet gevonden hebben. Door middel van enquêtes kunnen bezoekers gehoord worden die zich niet via de website melden. Naar mijn mening kan de classificatiemethode van Duff en Johnson dus zeker gebruikt worden om de kloof tussen competenties van gebruikers en benodigde competenties te overbruggen. Eén van de voorwaarden is dan wel dat het onder zoek opnieuw, maar dan op een veel groter aantal e-mails wordt uitgevoerd. Vooraf dienen dan duidelijke criteria te worden gedefinieerd, zowel voor de verschillende categorieën als voor de gebruikte terminologie. ONDERZOEKERS IN EEN DIGITALE ONDERZOEKSOMGEVING 13 Als boven, 40. 192 SANDRA SACHER-FLAAT DE ONTSLUITING VAN ARCHIEVEN EN DE COMPETENTIE VAN DE GEBRUIKER 193

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 98