Profielen op grond van soort gezochte informatie Profiel A Soort informatie: zoekt naar de stamboom van de eigen of van een andere familie Percentage van het totaal aantal respondenten dat exclusief aan dit profiel voldoet: 37,6% Geraadpleegde bronnen: genealogische bronnen of de klappers hierop (ruim 90%) Competenties: bijna 70% zei over voldoende competenties te beschikken; 60% van hen vindt kunnen zoeken met de computer belangrijk, op korte afstand gevolgd door paleografie en het kunnen begrijpen van een inventaris; Een derde mist kennis van paleografie. Voorbereiding: een derde heeft zich ingelezen in het onderwerp, een kwart heeft het onderzoek besproken met vrienden of familie, bijna een kwart heeft ook de website van het GAA bezocht Overlap met profielen studiezaalmedewerkers: correspondeert met profiel van de genealoog Overlap met publieksgroepen NA: overlapt deels met geïnteresseerden in persoonlijke geschiedenis Profiel B Soort informatie: zoekt naar gegevens over een specifieke instelling in Amsterdam, een specifiek Amsterdams onderwerp en/of algemene Amsterdamse geschiedenis Percentage van het totaal aantal respondenten dat exclusief aan dit profiel voldoet: 15,3% Geraadpleegde bronnen: boeken, naslagwerken en tijdschriften (ruim 40%), de beeldcollectie (30%), particuliere archieven (30%), archieven van het gemeentebestuur of van gemeentelijke instellingen (25%) en kranten of de persdocumentatiemap (iets minder dan 25%) Competenties: 80% zei over voldoende competenties te beschikken; bijna 50% van hen vindt kunnen zoeken met de computer belangrijk, op korte afstand gevolgd door historische kennis en het kunnen begrijpen van een inventaris. Zij missen nauwelijks competenties, dan wel zijn van mening dat achtergrondkennis niet nodig is. Voorbereiding: meer dan de helft heeft zich ingelezen in het onderwerp, een derde heeft het onderzoek besproken met collega-onderzoekers Overlap met profielen studiezaalmedewerkers: correspondeert met profielen van de employee van diensten en bedrijven en van de journalist, overlapt deels met profielen van de huizenonderzoeker (zowel professioneel als particulier) en de wetenschappelijk onderzoeker Overlap met publieksgroepen NA: overlapt deels met professionele onderzoe kers en deels met algemeen geïnteresseerden in geschiedenis Profiel C Soort informatie: zoekt naar algemene, niet speciaal op Amsterdam gerichte, geschiedenis Percentage van het totaal aantal respondenten dat exclusief aan dit profiel voldoet: 11,9% Geraadpleegde bronnen: particuliere archieven (bijna 40%), boeken, naslagwerken en tijdschriften (ruim 30%), notariële en rechterlijke archieven (30%) Competenties: 87,5% zei over voldoende competenties te beschikken; 50% van hen vindt kunnen zoeken met de computer belangrijk, op korte afstand gevolgd door historische kennis en het kunnen begrijpen van een inventaris. Zij missen nauwelijks competenties. Voorbereiding: bijna de helft heeft het onderzoek besproken met collega onderzoekers, ruim 40% heeft zich ingelezen in het onderwerp, een derde heeft het onderzoek besproken met een docent of begeleider van de opleiding Overlap met profielen studiezaalmedewerkers: overlapt deels met profiel van de wetenschappelijk onderzoeker Overlap met publieksgroepen NA: overlapt deels met professionele onder zoekers en deels met algemeen geïnteresseerden in geschiedenis Profiel D Soort informatie: zoekt naar foto' s, bouwtekeningen van eigen huis of buurt en/of afbeeldingen anders Percentage van het totaal aantal respondenten dat exclusief aan dit profiel voldoet: 9,4% Geraadpleegde bronnen: de beeldcollectie (65%) en boeken, naslagwerken en tijdschriften (ruim 30%) Competenties: bijna 50% zei over voldoende competenties te beschikken; Tweederde van hen vindt achtergrondkennis niet nodig, een kwart vindt kunnen zoeken met de computer en het kunnen begrijpen van een inventaris belangrijk. Voorbereiding: bijna de helft heeft zich ingelezen in het onderwerp, bijna een kwart heeft de website van het GAA bezocht Overlap met profielen studiezaalmedewerkers: correspondeert met profiel van de redacteur/ uitgever, overlapt deels met profielen van de (particuliere) huizenonderzoeker en de bezoeker op zoek naar zijn roots Overlap met publieksgroepen NA: overlapt deels met geïnteresseerden in persoonlijke geschiedenis In het bovenstaande profielenoverzicht is geen plaats voor een typologie op grond van leeftijd. Dit is geen toeval. De NA publieksgroep jeugd en het type scholier/ student van de studiezaalmedewerkers passen in alle bovenstaande pro fielen, afhankelijk van de informatie waarnaar zij op zoek zijn. De vraag is boven dien of scholieren en studenten wel op een hoop mogen worden gegooid. Sommige studenten zullen zich inderdaad als de boven beschreven scholier gedragen, andere studenten komen in de buurt van het profiel van wetenschap pelijk onderzoeker. Ook de hobbyist op leeftijd past in alle profielen, afhankelijk van de informatie die hij zoekt. ONDERZOEKERS IN DE STUDIEZAAL 116 HERMAN BONGENAAR KENNIS EN KUNNIS 117

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 60