werd ontkennend beantwoord. Hoewel genealogen in het algemeen als de "minst toegeruste" groep worden gezien waren alle studiezaalmedewerkers het erover eens dat men in iedere te onderscheiden groep archiefbezoekers mensen aantreft die snel van begrip zijn en mensen die dat volstrekt niet zijn. Er werden voorbeelden gegeven van de spreekwoordelijke geleerde professor die vergeet potlood en papier mee te nemen of niet op alfabet kan zoeken, van de promoven dus uit Groningen die vraagt naar "dat ene groene boek op de studiezaal" en van de leraar op de middelbare school die een schoolklas komt leren zoeken in het archief en het trefwoord 'Amsterdam' intypte, waarna het computersysteem op tilt sloeg. Welke typen archiefbezoekers kunnen we nu wel onderscheiden? De volgende herkenbare typen zijn in de interviews de revue gepasseerd: Te onderscheiden profielen volgens de studiezaalmedewerkers genealoog/ stamboomonderzoeker Onderscheidend kenmerk: soort onderzoek en te raadplegen bronnen; in mindere mate leeftijd en zoekmethode Sommige studiezaalmedewerkers rekenen de huizenonderzoekers gemakshalve ook tot deze groep. Genealogen stellen doorgaans directe en concrete vragen over waar iets staat of hoe iets werkt. Studiezaalmedewerkers leggen hen door gaans niet teveel in één keer uit, maar begeleiden hen stap voor stap. Zij zijn in veel gevallen gepensioneerd en vinden in het archief, net als hobbyisten op leef tijd, een 'sociale plek'. Wanneer zij de stamboom van hun eigen familie hebben uitgezocht, beginnen zij aan de stamboom van een andere familie. huizenonderzoeker Onderscheidend kenmerk: soort onderzoek en te raadplegen bronnen Huizenonderzoekers zijn vooral op zoek naar foto's en bouwtekeningen. De bevragers van bouwtekeningen vallen uiteen in particulieren (vb. die hun huis gaan verbouwenen professionals, meest makelaars. Zij vragen heel gericht naar een bouwtekening van een bepaald adres. Naar verwachting zullen in de toekomst minder huizenonderzoekers naar het Gemeentearchief komen nu de 'Beeldbank' digitaal beschikbaar is op de website. hobbyist op leeftijd Onderscheidend kenmerk: leeftijd Deze groep herbergt een groot deel van de genealogen, een deel van de huizenon derzoekers, maar ook een groep geïnteresseerden in lokale/ regionale geschiede nis die niet tot een andere categorie behoort. Veel van hen vinden in het archief een 'sociale plek'. Sommige oudere bezoekers hebben vrees voor de computer. wetenschappelijk/ serieuze onderzoeker (voornamelijk historici) Onderscheidend kenmerk: professionaliteit De wetenschappelijke onderzoekers stellen doorgaans complexere vragen, bij voorbeeld naar structuren en taakstelling van organisaties, maar ook directe vragen als "Waar staat dit?" omdat zij ervaring hebben met onderzoek doen in het archief. Zij komen doorgaans goed voorbereid en weten van tevoren al of ze iets zullen gaan vinden. Vanwege dit laatste rekenen sommige studiezaalmede werkers journalisten ook tot deze groep. scholier/ student Onderscheidend kenmerk: leeftijd en zoekmethode Scholieren zijn de enige groep die niet vrijwillig naar het Gemeentearchief komt. Zij worden vaak door een docent gestuurd om te leren omgaan met zoek systemen, in welk geval het zoekproces belangrijker is dan het resultaat. Zij kunnen goed op de computer zoeken, denken zelf weinig na over de vraagstel ling, willen zo snel mogelijk antwoord hebben op hun vraag en zo weinig mogelijk tijd aan hun opdracht besteden. Hun vragen zijn meestal doelgericht: "Waar kan ik dit vinden?". Zij gaan ervan uit dat de studiezaalmedewerker alles weet. Voor de meeste schoolopdrachten hebben zij voldoende aan literatuuronderzoek. Zij wekken soms ergernis door het Gemeentearchief als een gratis Internetcafé te beschouwen. employee van diensten en bedrijven Onderscheidend kenmerk: professionaliteit Komt voor zijn werk (vaak een gemeentelijke instelling) met een specifiek doel. Professionele huizenonderzoekers behoren ook tot deze groep. uitgever/ redacteur Onderscheidend kenmerk: professionaliteit en te raadplegen bronnen Weet precies wat hij wil hebben, komt voornamelijk voor beeldmateriaal. journalist Onderscheidend kenmerk: professionaliteit en te raadplegen bronnen Net als de wetenschappelijk onderzoeker bereidt hij zich goed voor en weet hij van tevoren al of hij iets zal gaan vinden. Hij wekt soms ergernis omdat hij alles een uur geleden wil hebben en mobiel belt in de studiezaal. bezoeker op zoek naar zijn roots Onderscheidend kenmerk: te raadplegen bronnen Het betreft vooral bezoekers die Amsterdam jong hebben verlaten en vage, overgeleverde herinneringen willen verifiëren. Zij komen meestal op zaterdag en vragen veel naar foto's. Hoe verhouden de profielen van de studiezaalmedewerkers zich nu tot de profie len die aan de hand van de bezoekersenquête in het Gemeentearchief konden worden samengesteld? Op grond van de resultaten kunnen vier profielen worden onderscheiden (profiel A t/m D), die zijn gebaseerd op het soort informatie waarnaar men op de dag van de enquête op zoek was. In het onderstaande over zicht zijn hieraan de gegevens gekoppeld met betrekking tot het soort bronnen dat men op de dag van de enquête raadpleegde, met betrekking tot competenties en met betrekking tot de manier waarop respondenten zich hebben voorbereid op hun bezoek. Voor de volledigheid wordt ook gerefereerd aan de overlap met de publieksgroepen, zoals het Nationaal Archief in Den Haag deze heeft geformu leerd in haar beleidsnota.13 De onderstaande gegevens zijn gebaseerd op drie kwart van de respondenten, namelijk degenen die exclusief aan één profiel voldeden. Een kwart van de bezoekers voldoet aan verschillende profielen tegelijk omdat zij naar verschillende soorten informatie op zoek waren. Zij zijn niet opge nomen in de onderstaande profielen. ONDERZOEKERS IN DE STUDIEZAAL 114 HERMAN BONGENAAR KENNIS EN KUNNIS 13 Beleidsverkenning Nationaal Archief 2002-2005geschiedenis binnen handbereik (Den Haag 2002) 15-17, te vinden op www.nationaalarchief.nl. 115

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 59