kunnen omgaan met een computer voor wetenschappelijk onderzoekers: een bepaalde intelligentie, analytisch vermogen en vaardigheid om strategieën op te stellen Vervolgens werd aan de studiezaalmedewerkers de lijst met competenties uit de bezoekersenquête voorgelegd. Alleen zoeken met de computer en (een beetje) kennis van de opbouw van archieven werd door hen als belangrijk ervaren, histo rische kennis hooguit als 'altijd handig'. Archivistische kennis werd door hen niet nodig geacht, kennis van buitenlandse talen, juridische kennis, topografi sche kennis van Amsterdam en paleografie alleen voor heel specifieke onderzoe ken. De argeloze bezoeker die op deze gebieden tekortschiet wordt geholpen door de studiezaalmedewerkers, een professionele onderzoeker zal moeten zorgen dat hij die kennis of vaardigheden voor zijn onderzoek in huis heeft. De studiezaal medewerkers benadrukten dat voor de meeste onderzoeken waarvoor bezoekers komen geen achtergrondkennis is vereist. Dit geldt met name voor genealogisch onderzoek of het zoeken naar een oude foto of bouwtekening van het eigen huis. De handige, maar niet noodzakelijke, competenties kunnen als volgt worden samengevat: Handige, maar niet noodzakelijke, competenties volgens de studiezaalmedewerkers van de opbouw van archieven kunnen lezen van een inventaris historische kennis (vooral voor bepaalde onderzoeken) topografische kennis van Amsterdam (alleen voor bepaalde onderzoeken) buitenlandse talen (sporadisch; eigenlijk alleen voor onderzoek in joodse archieven en archieven uit de Franse tijd) juridische kennis (alleen voor heel specifieke onderzoeken, en dan nog kunnen de bezoekers uitleg van de studiezaalmedewerkers krijgen) paleografie (slechts voor een kleine groep; in de praktijk worden de bezoekers door de studiezaalmedewerkers geholpen) Achtergrondgegevens Het opleidingsniveau van de respondenten is hoog: bijna de helft van de bezoe kers aan het Gemeentearchief Amsterdam heeft een universitaire opleiding. Ter vergelijking: het landelijk percentage van universitair opgeleiden onder de beroepsbevolking in Nederland was 6,1% in 1997'. Het opleidingsniveau van de respondenten neemt af met de leeftijd: 78% onder de 30 jaar heeft een universi taire opleiding tegen 49,4% in de leeftijd van 31-55 jaar en 35,2% van de 55-plussers. Uit eerdere onderzoeken is al gebleken dat het opleidingsniveau van archiefbezoekers hoog is. Onderzoek in het Gemeentearchief Amsterdam door ISEO Marketing Research in 1998 leverde een percentage van 60% op voor respondenten met als hoogste opleiding Hoger Beroepsonderwijs of Wetenschap pelijk Onderwijs.10 In de enquête 2003 is dit 68,8%. Deze cijfers zijn beduidend hoger dan de 35% hoger opgeleiden die uit het landelijk onderzoek onder de bezoekers van de rijksarchieven in 1994 naar voren is gekomen.11 Het landelijk percentage van hoger opgeleiden (HBO WO) onder de Nederlandse beroeps bevolking was 20,3% in 1997 volgens de CBS-cijfers. Grote afwezige onder de archiefbezoekers is de groep met als hoogst genoten opleiding het Lager of Middelbaar Beroepsonderwijs. Deze groep maakt een derde van de Nederlandse beroepsbevolking uit terwijl slechts 6,9% van de respondenten heeft aangegeven een LBO- of MBO-diploma te bezitten. Het per centage van de respondenten met als hoogste opleiding middelbare school ligt onder de tien procent in de leeftijdscategorie onder de dertig jaar, op ruim 20% in de categorie tussen 30 en 55 jaar, en op bijna 30% in de groep 55-plussers.12 Het percentage vrouwelijke bezoekers van het archief is duidelijk aan het toenemen. In de enquête van afgelopen zomer was 60% van de respondenten in het Gemeentearchief man, en iets minder dan 40% vrouw. In het landelijk onderzoek onder de bezoekers van de rijksarchieven in 1994 was ruim 75% van de bezoekers man. Er zijn echter grote verschillen per leeftijdscategorie in Amsterdam: In de categorie 55-plussers is 77,3% man (en 22,7% vrouw), in de leeftijdscategorie tot 30 jaar is 63,4% vrouw (en 36,6% man). Gemiddeld zijn de vrouwelijke bezoekers hoger opgeleid dan de mannelijke. Zo heeft of volgt 54,5% van alle vrouwen een universitaire opleiding tegen 45,5% van de mannen en 13,2% van de mannen heeft een LBO- of MBO-diploma tegen 5% van de vrouwen. Zoals we hierboven al hebben gezien is de groep 55-plussers in het Amsterdamse gemeentearchief met 44% kleiner dan in andere archiefinstellingen. De leeftijds categorie tot dertig jaar is het slechtst vertegenwoordigd met 20,3%. Op het gebied van werk blijkt ruim 40% van de bezoekers een baan te hebben van meer dan 20 uur in de week. Van de respondenten die dat niet hebben, is meer dan de helft gepensioneerd. In totaal bestaat 30% van de bezoekers uit gepensioneerden, een iets lager percentage dan de 37% gepensioneerden in het onderzoek onder de bezoekers van de rijksarchieven in 1994. Volgens het reeds aangehaalde onder zoek in het Gemeentearchief door ISEO Marketing Research in 1998 was een derde van de bezoekers gepensioneerd. Profielen Gevraagd naar hoe een typologie van archiefbezoekers eruit zou zien, gaf iedere studiezaalmedewerker een ander antwoord, variërend van een weigering om bezoekers een etiket op te plakken tot gedetailleerde profielen inclusief bijbeho rende zoekmethoden. De studiezaalmedewerkers die wel een typologie wilden noemen, baseerden hun typologie deels op soort onderzoek en te raadplegen bronnen (vb. stamboomonderzoek), deels op leeftijd (vb. scholieren) en deels op professionaliteit (vb. historici). Het gevolg hiervan is dat ieder profiel een ander onderscheidend kenmerk heeft; Er is geen indeling puur naar leeftijd, soort onderzoek etc. mogelijk. De vraag of het mogelijk zou zijn een profiel te onder scheiden, louter gebaseerd op het wel of niet bezitten van bepaalde competenties, ONDERZOEKERS IN DE STUDIEZAAL 9 De beroepsbevolking is de bevolking van 15-64 jaar. Deze gegevens zijn te vinden in het hoofdstuk "Onderwijs en wetenschapsbeoefening" in het Jaarboek Statistiek 1999, een publicatie van het CBS. 10 R. de Ruijter en M. Rotteveel, De kwaliteit van de dienstverlening van Gemeentearchief Amsterdam (Leiden 1998) 10. 112 HERMAN BONGENAAR KENNIS EN KUNNIS 11 H.G. Oost, "De bezoekers van de Rijksarchiefdienst in Nederland", in: Miscellanea Archivistica Studia 79 (Brussel 1996) 30. 12 Volgens de CBS-cijfers bezat 32,4% van de Nederlandse beroepsbevolking een middelbare schooldiploma in 1997, uitgesplitst naar Mavo (10,6%), Havo/vwo (6,4%) en voorbereidend beroepsonderwijs (15,4%). 113

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 58