origineel oppervlakte, openingstijden Onderzoekers in de studiezaal Inleiding alfabet, antwoord. begeleiding. beleving brandveiligheid. computers, cursus, competenties, daglicht, dienstverlening. dromen. digitaliseren, encyclopedieën, enquête, foto's, fluisteren. familiegeschiedenis, grasduiners. geroesemoes. garderobe. geduld, hobby, hulpmiddelen, introductie. inventarisnummer, invalidentoilet, jas. jeugd, juridisch, koffie, kennis en kunnis. kosten, kluisjes. luchtvochtigheid, lawaai, lunch. luisteren lift. microfilm, meubilair, nederlands. nooduitgang. potlood en papier, paleografie, parkeren, rolstoel, rollator. reproshop. scholieren, studiezaalmedewerkers. samen. toegang, thee. tentoonstelling, temperatuur. Uren. uitgangspunt, uitleg, voorbereiding, vraagstelling, ventilatie. vinden, werkruimte, wachttijden, zithouding. zelfstandig, zoekgedrag. Het directe contact met de klant vindt plaats in de studiezaal. Zo was het vroeger en zo is het nog steeds. De manier waarop de klant wordt bejegend is wel ingrijpend gewijzigd. Door gerichte maatregelen proberen archiefinstellingen de dienstverlening te verbeteren en zo mogelijk op de maat van de individuele stu diezaalbezoeker te snijden. Het archiefonderwijs sluit bij die ontwikkeling aan: zo werd in de module Archiefbenutting die van februari tot en met juni 2003 werd gegeven, door studenten van de opleiding Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam onderzoek gedaan naar verschillende aspecten van de dienstver lening van archivarissen aan hun klanten. Een aantal artikelen in dit jaarboek, waaronder alle artikelen in deze afdeling, doen van die onderzoeken verslag. Christian van der Ven en Joost Salverda hebben bij de archiefdiensten waar ze werken -het Gemeentearchief in Waalwijk en het Stads- en Streekarchief in Zutphen- vergelijkend onderzoek gedaan naar de dienstverlening aan genealo gen. Ze hebben de onderzoekscompetenties van genealogen in kaart gebracht en de middelen waarover beide archiefdiensten beschikken om deze bezoekersgroep te helpen bij hun zoektocht naar informatie. Hun bijdrage aan dit jaarboek, dat een bewerking is van hun onderzoeksverslag, bevat onder meer een lijst van gene alogische onderzoekscompetenties en een lijst met aanbevelingen aan archief diensten om hun dienstverlening aan genealogen te optimaliseren. Herman Bongenaar heeft met Marthe Tholen in korte tijd een professionele analyse gemaakt van de competenties van de bezoekers van de studiezaal van het gemeentearchief van Amsterdam. In zijn bijdrage aan dit jaarboek maakt Herman Bongenaar inzichtelijk hoe dat onderzoek was opgezet en wat de belang rijkste uitkomsten waren. Ook in dit onderzoek was het achterliggende probleem hoe de dienstverlening moet worden afgestemd op wat de studiezaalbezoeker weet en kan of anders gezegd hoe een archiefinstelling de kloof in kaart kan brengen tussen de onderzoekscompetenties van de bezoekers en de onderzoeks competenties die nodig zijn om de archieven met vrucht te kunnen raadplegen. Het artikel geeft niet alleen een goed beeld van hoe een professioneel op archief bezoekers gericht publieksonderzoek eruit kan zien, maar ook van de breedte 91 HOOFDSTUK

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 47