Ook op de persoonsnamen bij de archieven kun je weer doorklikken. Klik je bijvoorbeeld op Wim Kan, dan zie je in de presentatie van de gevonden records naast Kans eigen archief ook dat van Kees Smulders, een zangleraar die Wim Kan nog heeft bijgestaan in de scholing van zijn stem. Een klein archiefje, dat onder meer de brieven bevat van Kan en Vonk aan Smulders. Van een kleine 100 archieven is een uitgebreide inventaris aanwezig, en van de meeste andere archieven een plaatsingslijst. Ook deze bronnen gaan we via inter net toegankelijk maken. Op korte termijn zullen ze in ieder geval als PDF-file beschikbaar gesteld worden. Met de nieuwe site is het mogelijk om met een op XML gebaseerde archiefstan- daard te gaan werken. Dit maakt het mogelijk om ook allerlei namen en begrip pen uit de inventaris terug te vinden in de catalogus en vanuit de database een presentatie te genereren waarin de voor het begrip van het stuk benodigde archiefcontext is opgenomen. Op die manier wordt de informatie uit de archie ven op een redelijk simpele maar wel doeltreffende manier toegankelijk gemaakt. Een probleem daarbij blijft dat je dan bijvoorbeeld wel de apart beschreven brief van een bekende theaterpersoonlijkheid uit het ene archief vindt, maar niet de vele brieven van dezelfde persoon in een ander archief die zijn opgenomen in een serie op datum geordende 'algemene correspondentie'. Dat is een probleem dat onoplosbaar is tenzij je alle correspondentie en andere archivalia uitgebreid gaat indexeren of per stuk gaat beschrijven. Dat is voor dit moment niet haalbaar. (Een voordeel voor de onderzoeker is dat er in ieder geval op die manier nog wat nieuws te ontdekken valt!) De archieven zullen binnenkort niet alleen via de huidige zoektermen (titel, personen, trefwoorden), maar ook via de voorstellingsgegevens ontsloten zijn. Dit geldt eigenlijk voor alle materialen van de database, want op eenzelfde manier kun je de affiches terugvinden van voorstellingen waarvan persoon X de regie heeft gedaan en persoon Y in heeft meegespeeld. In de nieuwe versie van de database zullen steeds meer van dergelijke gecombineerde zoekacties mogelijk worden. De laatste stap is de ontsluiting van de inventarissen door deze op te nemen in de database. Door gebruik te maken van de archiefstandaarden wordt het naast het linken en presenteren van individuele beschrijvingen ook mogelijk om op eenvoudige wijze vanuit Adlib een 'klassieke' inventaris te presenteren. Afsluiting In deze schets heb ik geprobeerd te laten zien hoe bij Theater Instituut Nederland stap voor stap de online theaterencyclopedie gerealiseerd wordt. Daarbij hebben we ons een ideaal gesteld, dat in de toekomst misschien wel een illusie zal blijken. Maar zolang we niet al te grote stappen nemen op weg naar het ideaal, moeten we toch een eind kunnen komen. Door gebruik te maken van allerlei mogelijkhe den, zowel qua financiering als qua efficiënte inzet van projecten, zijn er inmid dels al mooie resultaten behaald. Vaak zijn die resultaten niet alleen een bijdrage aan die encyclopedie, maar ook een product op zichzelf. Door op deze manier te werken, is het makkelijker (financiële) ondersteuning te vinden, en wordt het werk voor de medewerkers veel bevredigender. Ik had geen handleiding beloofd om een willekeurige collectie aan te pakken, maar ik hoop wel dat de beschrijving van onze aanpak wat voeding aan de discus sie geeft. Met daarbij als bijzondere aspecten van onze werkwijze: enerzijds de verregaande integratie, met als gevolg de grote mogelijkheden tot 'surfen in de database', en anderzijds het gebruik van de voorstellingsgegevens als ordenend principe. Daarbij hebben wij rekening te houden met een breed publiek en dus met een breed scala aan diensten en producten. Uitgangspunt blijft de taak die we hebben: een representatieve collectie aanleggen voor de Nederlandse theater geschiedenis en met die collectie en gegevens ook actief het publiek, de klanten benaderen. Of het nu een theaterprogrammeur in New York is of een amateur onderzoeker in een uithoek van Nederland, iedereen zou zijn informatie moeten kunnen vinden, allemaal in één database, en in de toekomst hopelijk in één online theaterencyclopedie. DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK 88 PAUL POST VAN KAARTENBAK TOT MULTIMEDIALE ENCYCLOPEDIE OP INTERNET 89

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 46