voor onderzoek naar trends in repertoire, naar verspreidingsgebeid van de voor stellingen en culturele activiteit in de diverse regio's. Ook van het onderzoek voor de nog te verschijnen publicaties en de geplande tentoonstelling in het kader van dit project wordt gebruik gemaakt voor de inhoudelijke verdieping van de site. Voorstellingen vóór 1940 Naast de voorstellingen uit de periode 1940-1945 wordt er gewerkt aan de gege vens over de periode 1945-1983. We streven ernaar om eind 2004 de periode 1940-nu geheel beschreven te hebben. En ook voor de jaren vóór 1940 zijn er plannen. Door theater- en andere historici is in het kader van hun onderzoek immers al veel aan inventarisatie gedaan. Zo zijn er uitgebreide repertoirelij sten gemaakt van schouwburgen in Rotterdam, Leiden, Den Haag en Amsterdam. Zeker in de afgelopen jaren hebben zij vaak gebruik gemaakt van de een of andere manier van geautomatiseerde dataverwerking, variërend van tabellen in Wordperfect tot professionele databases. Het zou jammer zijn als na afronding van hun onderzoek deze inventarisaties niet meer gebruikt zouden worden of zelfs verdwijnen. Het TIN wil dan ook graag proberen deze gegevensverzamelin gen toegankelijk te maken voor een breder publiek door ze beschikbaar te stellen via de eigen site. De onderzoekers die we tot nu toe benaderd hebben zijn graag bereid tot samenwerking. Ook hier proberen we de gegevens in de centrale data base in te bedden door naast de voorstellingsgegevens ook context over de onder zochte periode, het theater of andere thema's aan te bieden. Theaters Daarnaast hopen wij in samenwerking met een andere partner12 een overzicht op internet beschikbaar te kunnen stellen van alle theaters in Nederland vanaf de 17e eeuw. Hiervoor zijn het afgelopen jaar vele onderzoekers in Nederlandse archieven aan de slag geweest. Zij hebben onderzocht in welke gebouwen profes sionele theatervoorstellingen zijn gegeven. Van die gebouwen zijn allerlei gege vens verzameld, zoals de data van bouw, opening en eventueel sluiting en sloop, naam van de architect, technische gegevens, gegevens over verbouwingen en uiteraard afbeeldingen van interieur en exterieur. De verzamelde gegevens zullen worden ingevoerd in de database van het TIN, waarna de informatie in eerste instantie zal worden verwerkt tot een boek, vergelijkbaar met publicaties die al zijn verschenen in de ons omringende landen. Uiteraard zal ook een aantal over zichtsartikelen worden opgenomen in deze publicatie. In tweede instantie zullen de gegevens beschikbaar worden gesteld via een aparte site, vergelijkbaar met de site van theater in de Tweede Wereldoorlog. Het voordeel van een database boven de boekpublicatie is natuurlijk dat een database beter doorzoekbaar is en gemak kelijk te verbeteren en aan te vullen. Kenners en liefhebbers zullen vanuit hun huis, bibliotheek of archief via de computer informatie aan de beschrijving en geschiedenis van de theaters kunnen toevoegen of ze kunnen corrigeren. Geprobeerd zal worden met deze gegevens aan te sluiten op www.dewoonomgeving.nl, waardoor de gegevens nog meer in hun context kunnen worden geplaatst en het gebruik ervan nog verder kan worden vergroot. Op deze manier wordt er niet alleen informatie toegevoegd aan de catalogus op onze eigen site, maar verwijst de catalogus ook naar bronnen buiten het Theater Instituut. Door deze gegevens ook op te nemen in onze centrale database, worden ze ook gekoppeld aan de andere gegevens. Vanuit de theaterbeschrijving vind je dus snel welke affiches naar dat theater verwijzen, of we nog meer afbeeldingen van het gebouw hebben, of er documentatie aanwezig is en welke premières er daar plaatsgevonden hebben. Dat laatste geldt dan uiteraard alleen voor die periodes waarvan het TIN de gegevens al heeft ingevoerd. Personen Zo worden alle vermeldingen van zalen die in de catalogus van het Theater Instituut zijn opgenomen voorzien van achtergrondinformatie. Hetzelfde zal ook gebeuren met het personenbestand. Op korte termijn wordt aan ruim 3000 records van acteurs en kleinkunstenaars uit de periode 1880-1984 biografische gegevens toegevoegd.13 Dit lijkt heel wat en dat is het ook, maar op het totale aantal namen die we willen annoteren is het slechts een beperkte hoeveelheid. We missen immers de acteurs die actief waren voor 1880, alle theatermakers die na 1984 zijn begonnen en alle theatermakers uit andere disciplines zoals opera, dans, poppenspel, mime etc. Op projectbasis zal worden geprobeerd de ontbrekende namen aan te vullen, wat jaren zal gaan duren. Doordat het aantal theatermakers van dit moment zo groot is, is het voor Theater Instituut Nederland eigenlijk onmogelijk om van al die mensen de biografische gegevens te achterhalen en bij te houden. Daarom wordt gewerkt aan een systeem waarin theatermakers zelf die gegevens in een e-formu- lier aanleveren. Door deze gegevens aan de database toe te voegen heeft iedere theatermaker via de TIN-site eigenlijk een eigen on-line CV. Daarmee zou in principe iedere regisseur of castingdirector die bijvoorbeeld een acteur nodig heeft, vrij snel kunnen zien wat een acteur heeft gedaan (via de door ons ingevoerde producties) en heeft hij direct een CV bij de hand. Ook journalisten die een interview voorbereiden (TV/radio/krant) hebben meteen de benodigde biografische gegevens, evenals de onderzoeker en de genealoog. En voor bezoe kers van theatervoorstellingen is het interessant om voor of na een bezochte voorstelling eens wat meer informatie te bekijken over de spelers, dansers of zangers die meewerken. Het is duidelijk dat de herkomst van de informatie, ondanks het feit dat die nog geredigeerd wordt, altijd duidelijk moet zijn voor de lezer. Het is in het verleden al eens vaker gebleken dat er mensen zijn die graag jonger willen zijn en daarom hun geboortedatum wat aanpassen... Gezelschappen Naast de personen en de zalen zal ook de derde 'pijler' van de catalogus, het pro ducenten/gezelschappen-bestand, uitgebreid worden met 'biografische' gegevens. Nu al zijn er van alle (ruim 1400) actieve producenten in de Nederlandse en DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK 12 Dit onderzoek is een initiatief van de werkgroep Historie en Theorie van Oistat Nederland. 82 PAUL POST VAN KAARTENBAK TOT MULTIMEDIALE ENCYCLOPEDIE OP INTERNET 13 Deze informatie is voornamelijk afkomstig uit het 'Acteurs- en Kleinkunstenaarslexicon' van Piet Hein Honig (Diepenveen 1984), door de auteur waar nodig aangevuld en geactualiseerd. 83

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 43