Projecten met Inhoud Om vervolgens van een catalogus met illustraties een online encyclopedie te maken, gaan we de komende jaren ook veel inhoud toevoegen. Zoals de meeste vergelijkbare instellingen heeft ook het TIN nauwelijks financiële en personele ruimte voor inventariserende onderzoeken. Om toch inhoud toe te kunnen voegen proberen we aansluiting te vinden bij projecten die toch al worden opgestart en gegevens bijeen te brengen die elders en vaak voor andere doelen zijn verzameld. Hieronder wordt een aantal van deze projecten toegelicht. Theater in de Tweede Wereldoorlog Een van die projecten is Theater in de Tweede Wereldoorlog. Doel van dit project is om alle theatervoorstellingen uit de periode 1940-1945 te beschrijven en die beschrijvingen aan te vullen met onder meer afbeeldingen van spelfoto's, affiches en programmaboekjes. Beschrijvingen en afbeeldingen zullen ingevoerd worden in de centrale database. Daardoor zullen de gegevens dus ook via de normale zoekingangen te vinden zijn. Er is voor dit project echter ook een aparte website ontworpen: dit maakt deze periode -die ook interessant is voor mensen die meer in de Tweede Wereldoorlog en minder in het theater geïnteresseerd zijn- duidelijker toegankelijk voor het publiek. Via de zoekingang op deze site worden de zoekacties beperkt tot de oorlogsperiode. Daarmee lijkt het voor de bezoeker alsof hij in een aparte database zoekt. De site www.theater2wo.nl bevat naast deze (deel)database ook een projectomschrijving, enkele achtergrondarti kelen en een forum. Onderzoekers kunnen ook via de site bronnen of aanvullin gen op de productiegegevens uit die periode doorgeven: zo wordt geprobeerd amateur-onderzoekers bij dit project te betrekken. Wij zijn voor dit project afhan kelijk van vrijwilligers, geen lokale vrijwilligers zoals veel gemeentearchieven, maar 'vrijwilligers op afstand'. Daarnaast wordt de bezoeker van de site er op gewezen dat wij geïnteresseerd zijn in materiaal uit de desbetreffende periode. Het bleek dat een overzicht van theatervoorstellingen over de periode 1940-1945 in Nederland nergens aanwezig was, terwijl wij toch regelmatig vragen kregen over theater in de oorlog. Die vragen waren zowel afkomstig van historisch geïn teresseerden, als van onderzoekers op zoek naar specifieke gegevens van voorstel lingen of personen. Het bleek dat er maar zeer weinig onderzoek gedaan is naar theater in de Tweede Wereldoorlog. Een van de verklaringen hiervoor lijkt mij het feit dat voor een goed onderzoek een overzicht nodig is van wat er eigenlijk alle maal gebeurd is in het theater. Een dergelijk overzicht zelf maken is geen sinecu re, zeker niet wanneer de gegevens voor het onderzoek ook nog opgenomen moeten worden in een database. Met de inventarisatie denken we het onderzoek naar deze periode in de theatergeschiedenis te stimuleren. Het is ook de bedoe ling dat er naast de website enkele publicaties verschijnen, een tentoonstelling wordt gehouden en een symposium georganiseerd. Delen van de informatie die daarbij naar boven komt, zullen ook zeker voor de site gebruikt gaan worden. De site is gericht op verschillende doelgroepen. De begeleidende teksten zijn afgestemd op het niveau van middelbare scholieren en studenten. Met de ver strekte informatie zouden zij een algemeen beeld moeten krijgen van de situatie waarin het theater in de Tweede Wereldoorlog verkeerde en welke rol het theater speelde in de samenleving. De achtergrondartikelen graven weer wat dieper en zijn daarmee interessant voor die personen die zich wat verder willen verdiepen in deelonderwerpen. Ook de lokale historicus zou hiermee enthousiast gemaakt kunnen worden om in het archief van zijn eigen woonplaats te duiken. De data base is interessant voor degene die eens wil kijken wat er in zijn eigen stad of streek gebeurde op theatergebied. Maar de database leent zich ook uitstekend 81 DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK 80 PAUL POST VAN KAARTENBAK TOT MULTIMEDIALE ENCYCLOPEDIE OP INTERNET

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 42