i: G3Ë Aan deze productie gekoppelde materiaalbeschrijvingen 10 1 Madama Butterfly tragedia giapponese in tre atti - tekstj 2 Madama Butterfly - frecensiel In: Algemeen Dagblad (04/10/2002) 3 Madama Butterfly Jrecensie]Jn: Parool, Het (04/10/2002) 4 Madama Butterfly - f recensie! In: Telegraaf, De (04/10/2002) 5 Madama Butterfly Jrecensie] In: Volkskrant, De (04/10/2002) 6 Madama Butterfly Jrecensie] In: NRC Handelsblad (03/10/2002) 7 Madama Butterfly Jrecensie] In: NRC Handelsblad (14/01/2003) 8 Madama Butterfly - [affiche] 9 Madama Butterfly - [spelfoto] 10 Madama Butterfly - Tvideo 1 De beschrijving begint met de titel en de discipline-aanduiding. Dan volgt de producent: een gezelschap, een impresariaat of een andere instelling die ver antwoordelijk is voor de productie. Omdat in hetzelfde programma het adressen bestand van het Theater Instituut wordt bijgehouden, is het mogelijk om hier een link te leggen naar de adresgegevens van de producent. Daarvoor staat achter de naam van de producent een icoontje; als u daar op klikt verschijnen de adres gegevens van De Nederlandse Opera, inclusief aanklikbare mail- en webadressen. Als u op de naam van de producent klikt, dan volgt een zoekopdracht op deze producent in de integrale catalogus, dus dwars door alle materialen en produc- tiegegevens. We zijn immers via het algemene zoekscherm binnengekomen en bevinden ons dus nog in de integrale catalogus die alle beschrijvingen omvat. Zoekresultaat in dit geval: 148 producties, ca. 115 affiches, 3 boeken, 70 teksten, 35 video's, 70 foto's7, 8 geluidsopnames, 260 decor- en kostuumontwerpen, 8 maquettes en 30 tijdschriftartikelen. In het veld première zien we twee elementen: de datum en de zaal. Klikken we op de datum, dan krijgen we een lijst van alle voorstellingen die op 13 januari 2003 in première zijn gegaan, in dit geval twee. Klikken we op de zaal, dan krijgen we een lijst van alle door ons gedocumenteerde voorstellingen die in het Muziek theater in première zijn gegaan. Op het moment dat ik dit schrijf zijn dat er 518. Vervolgens komen we bij de personen. Als we daar op een naam doorklikken, komen we eerst in een venster met biografische gegevens van de persoon8 en de mogelijkheid om op die naam verder te zoeken in de 'integrale catalogus'. We zoeken dan dus breder dan alleen in de producties: als we bijvoorbeeld op Robert Wilson doorklikken, vinden we 109 records in de integrale catalogus: nog meer productiebeschrijvingen, secundaire literatuur (boeken), affiches, tekstboeken, video's, spelfoto's, geluidsopnamen en tijdschriftartikelen. Na de personen volgt de al eerder genoemde productiecode en de trefwoorden. In dit geval het trefwoord opera en het trefwoord seizoen 2002/2003. Het klikken op het trefwoord opera heeft weinig zin: 1108 treffers is het resultaat. Maar in meer voudige zoekacties is dit trefwoord echter wel bruikbaar. Als we bijvoorbeeld een combinatie maken van de premièrezaal Muziektheater en trefwoord opera, dan vinden we 110 premières. Dat betekent dus dat 110 van de 518 premières in het Muziektheater operavoorstellingen waren. 76 Dan volgt er een rijtje materiaalvermeldingen onder het kopje Aanwezig materiaal. Dit rijtje dient dus met name voor de administratie, om te checken of alle materialen daadwerkelijk binnengekomen zijn. Maar omdat de vermelde materialen nog in niet alle gevallen ook per stuk beschreven zijn, is besloten voor het gemak van de gebruiker deze gegevens toch te tonen. Een deel van die materialen vinden we dan ook terug in het laatste deel van de beschrijvingen, de 'Aan deze productie gekoppelde materiaalbeschrijvingen'. Dit zijn dan de materialen die een eigen beschrijving in de catalogus hebben en gekoppeld zijn aan deze productie. Als je op een van de beschrijvingen klikt, word je uiteraard doorgelinkt naar de catalogusbeschrijving van het desbetreffende materiaal. Als je bijvoorbeeld verder klikt op tekstboek, vind je de standaard ISBD-elementen, met als een van de extra's een link naar de productie van waaruit wij op dit record terechtkwamen.9 Wanneer een klant in het tekstenbestand of een van de andere materialen- bestanden aan het zoeken is, kan er dus ook direct worden doorgeklikt naar de producties. Als je dan bijvoorbeeld in het recensiebestand aan het zoeken bent, dan kun je vanuit die recensie direct doorklikken naar de productiebeschrijving om te zien wie er allemaal hebben meegewerkt aan die voorstelling. rlTL, ,V' 1- Op deze manier worden dus diverse materialen10 via de productiebeschrijving aan elkaar gekoppeld. Maar ook een onderlinge (directe) koppeling van materia len is mogelijk. Zo lijkt het logisch om er in ieder geval voor te zorgen dat een DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK 7 Hiermee wordt eigenlijk bedoeld foto's van 70 voorstellingen, dus het eigenlijke aantal foto's ligt veel hoger. 8 Hoogstwaarschijnlijk vervalt deze tussenstap binnenkort en volgt direct een zoekactie. De biografische gegevens worden dan als een van de zoekresultaten gepresenteerd. PAUL POST VAN KAARTENBAK TOT MULTIMEDIALE ENCYCLOPEDIE OP INTERNET Theatïr IrjtitUUt Nederland 6cschnjv«nci the-atertekil *22= ■™i UOtl II4H.II i rtwuPii m. 9 Op het voorbeeld hieronder is nog wel de verwijzing naar de link te zien, de link zelf is net niet meer te zien. 10 Vanzelfsprekend geldt dit allemaal alleen voor die materialen die ingevoerd zijn. 77

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 40