Ten geleide Archieven ontlenen hun betekenis aan het gebruik: hoe meer mensen er gebruik van maken, des te beter is het. Daarom is de vergroting van het publieksbereik het doel van elke archiefdienst geworden. Bij het aanboren van nieuwe doelgroepen doen ook nieuwe begrippen hun intrede: belevenissen en gemak. Daarbij sluit het archiefwezen aan op de bloeiende vrijetijdsindustrie. De vraag is echter of die belevenissen passen bij het aanbod van de archiefdiensten. Komen wij straks voor een informatiebelevenis in een informatiesupermarkt? Of blijft het archief (nog) een onderzoekswerkplaats? Op deze vragen wordt in dit jaarboek een antwoord gezocht. De titel van het jaarboek is: Archiefgebruikers. Consumenten van het verleden. Daarmee wordt gepoogd de aandacht van iedere archivaris te trekken en hem uit te nodigen anders te kijken naar wie zijn 'producten' afneemt. Nog niet zo heel lang geleden zou de term 'consument' voor een archief gebruiker de wenkbrauwen van menig archivaris doen fronsen. Het archief is een plaats waar serieus onderzoek verricht wordt naar belangwekkende zaken. Vrijetijdsbesteding mocht het motief zijn, maar het doel? Nu is deze economische terminologie ook in het archiefwezen gemeengoed geworden en zijn kennis en beleving net zo volwaardig als onderzoek en vrijetijdsbesteding. Het jaarboek gaat dus over: 'zoeken naar informatie, kennis en beleving' en zowel de gebruiker als de archivaris ondernemen deze speurtocht. Voor de eerste betekent dat een andere toepassing van bronnen, voor de tweede wellicht een herwaardering van de klant. Er is sprake van een verandering in rollen en patronen en het is duidelijk dat wij onze opvattingen over het gebruik van archieven moeten aanpassen! Mede namens het bestuur van de Stichting Archiefpublicaties dank ik eindredacteur Theo Thomassen voor de bewonderenswaardige wijze waarop hij de artikelen van zovele auteurs tot een consistent geheel heeft gemaakt. Paul Brood hoofdredacteur Archiefgebruikers. Consumenten van het verleden 2004 de auteurs; 2004 de redacteur voor de inleidingen. ontwerp - Absoluut Design, Bergen op Zoom litho en druk - Roels Printing, Antwerpen oplage 600 ISBN 90-71251-20-9 Stichting Archiefpublicaties,s-Gravenhage 2004 Deze uitgave is mede mogelijk gemaakt door de adverteerders: Pictura Imaginis (omslag 2), Restauratie-Atelier Helmond (pag. 239), Restauratie Atelier Sterken (omslag 3)

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 3