DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK Standaardisering Zorg ervoor, dat steeds op dezelfde manier gevraagd wordt of mensen bereid zijn mee te doen aan het onderzoek. Als de manier van vragen niet gestandaardiseerd is, is er een kans dat alleen al de manier van aanspreken van invloed is op wie wel en niet mee wil doen aan het onderzoek. Een begin kan zijn: "Mag ik u een paar vragen over het museum stellen? Het duurt ongeveer ....minuten." Verder is van belang dat je aangeeft wat het doel van de vragenlijst is, dat de vragenlijst anoniem is (tenzij anders is afgesproken) en dat de gegevens vertrouwelijk behandeld worden. Leg kort uit op basis waarvan de respondenten geselecteerd worden, hoe je de vragenlijst afneemt en hoe men hem moet invullen. Leg uit hoe de informatie gebruikt zal worden. Begin met makkelijke vragen en bedank na afloop voor de medewerking. Ook de presentatie van de vragenlijst is belangrijk. De aantrekkelijkheid van het formulier of de lay-out van het computerscherm kan bijdragen aan de bereidheid de vragen te beantwoorden en de gehele vragenlijst af te werken. Het gebruik van plaatjes, pictogrammen en symbolen kan de aantrekkelijkheid verhogen. Praktische suggesties Algemeen Noteer en vertel waar (en hoe) men de ingevulde vragenlijst kan inleveren. Controleer of datgene dat als "tegenprestatie" is beloofd, ook beschikbaar is. Noteer het aantal mensen dat weigert aan het onderzoek deel te nemen. Als 80% van de mensen die gevraagd worden mee te doen weigert, is het zaak de oorzaken daarvan te achterhalen. In musea is het aantal weigeringen om mee te doen aan een publieksonderzoek over het algemeen erg laag. Uitverkoren vragen Elke vraag moet onmisbaar zijn Elke vraag is maar op één manier te interpreteren Geef duidelijk aan welke vragen overgeslagen kunnen worden Wees er zeker van dat de vraagnummers (nog steeds) kloppen Stel geen twee vragen tegelijk Dus niet: Wat vind je van de kwaliteit en de prijs van de audiotour? aantrekkelijk niet aantrekkelijk Als ik aantrekkelijk aankruis heeft dit dan betrekking op de prijs, op de kwaliteit of op beide? Antwoordcategorieën Als je een open vraag wilt stellen, vraag jezelf dan steeds af of het wel ver standig is hier een open vraag te stellen. De vraag: Wat is uw beroep is een goed voorbeeld. Op deze open vraag zijn zoveel antwoorden mogelijk, dat het categoriseren een enorm karwei is, los van het feit dat je soms moet raden wat een bepaald beroep inhoudt. Deze voorbeeldvraag is dus af te raden. 62 JAN SAS OBSERVEREN OF ENQUÊTEREN? EEN BEKNOPT OVERZICHT VAN ONDERZOEKMETHODEN Houdt de "anders" categorie klein. Als veel mensen niet met de auto komen is de volgende voorbeeldvraag niet aan te bevelen. Met welk vervoermiddel bent u naar het museum gekomen? auto anders (s.v.p specificeren Kies voor meer categorieën (zie hierboven waar meer vervoermiddelen genoemd staan.) Moeten de antwoordmogelijkheden gebalanceerd zijn of niet? Nee! Ofwel de vraag "Houdt u van klassieke muziek?" hoeft niet persé de antwoordcategorieën "ja", "een beetje" en "nee" te hebben. Wie een onder zoek doet onder liefhebbers en weet dat bijna niemand "nee" zal invullen, is er wellicht bij gebaat te weten hoe veel men van klassieke muziek houdt. Dan kunnen de antwoordcategorieën scheef verdeeld zijn: Vreselijk veel Heel veel Veel Tamelijk veel Een beetje Niet In dit voorbeeld is het aantal positieve antwoorden duidelijk veel groter dan het aantal negatieve. Wees alert op overlappende categorieën: Dus niet: jonger dan 15 jaar niet ouder dan 14 jaar 15-20 jaar 20-25 jaar Wees alert op niet aansluitende categorieën Dus niet: Wat is uw leeftijd? 28+ 28- Taalgebruik Gebruik eenvoudig Engels (Nederlands). Vermijd jargon/technische termen. Wees precies: vermijd 'vaak', 'veel keer', etc. Bezoekt u vaak een museumDan weetje nog niets, want wat is 'vaak'? Let op typefouten spelfouten d's&t's. Gebruik neutraal taalgebruik. Dus niet: Vind je ook niet dat 63

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 33