Ook van bibliotheken en musea valt veel te leren. Tussen archieven, bibliotheken en musea bestaan overeenkomsten en verschillen. Allemaal zetten ze in op kwali teitsverbetering. Archiefinstellingen werken met een kwaliteitshandvest voor de dienstverlening; bibliotheken gaan werken met het INK managementmodel. Juist de verschillen maken het mogelijk om veel van elkaar te leren. Verdere ervarings uitwisseling en gebruik maken van eikaars opleidingsaanbod zal nauwere samen werking zeker stimuleren. Om te kunnen komen tot kwaliteitsmanagement (TQM) verdient gerichte des kundigheidsbevordering een stevige impuls. Dit zou een belangrijk punt moeten zijn in een programma 'Kwaliteit op alle Fronten' voor de archiefsector. Inzetten op internet Bij kwaliteitsmanagement is het uitgangspunt dat problemen kunnen worden voorkomen. Het is de geleidelijke weg, waarbij overigens grote doorbraken niet worden gemeden. Sinds de zeventiger jaren gaan productontwikkeling en kwali teit vanuit de klant hand in hand. Een combinatie van de doorbraakstrategie met kwaliteitsmanagement kan de winsten van beide benaderingen maximaliseren. De grote doorbraak die archieven gezamenlijk kunnen maken kan worden gere aliseerd door verder te investeren in internet. Uit het IOO-onderzoek blijkt zon neklaar dat daar de grootste potentie aanwezig is om een veel groter publiek te bereiken. Uit het onderzoek komt naar voren dat het huidige bezoekersaantal zeker met 125% kan stijgen. Dit wordt bevestigd door ervaringen van koplopers waar het aantal internetbezoekers al gauw het tienvoudige is van het aantal stu diezaalbezoekers. Er is wel haast geboden want er zijn, al dan niet commerciële, kapers op de kust. In de haast mag niet worden vergeten om bij de ontwikkeling van nieuwe produc ten en diensten voor internet eerst na te gaan voor welke doelgroepen ze bestemd zijn. Moet b.v. de voorbereiding van een bezoek aan de studiezaal via internet worden mogelijk gemaakt of moet juist worden voorkomen dat er nog langer een bezoek aan de studiezaal hoeft te worden gebracht? Om goed antwoord te kunnen geven op deze vraag is het nodig om eerst de markt te segmenteren in doelgroepen. Zo kunnen mensen de website van een archief aanklikken om een bezoek aan het archief voor te bereiden (1), producten te bestellen (2), te weten te komen hoe bepaalde informatie is te verkrijgen (3) of direct inhoudelijke antwoorden te krijgen op vragen (4). Per doelgroep zijn de eisen die aan een site worden gesteld heel verschillend. Tabel: segmentering van de internetmarkt voor archieven Afhankelijk van gemaakte keuzes kan zich een ontwikkeling voordoen van Etalage naar Zoekmachine. Uit de kwaliteitsmonitor 2003 blijkt dat archiefsites vooral nog een etalagefunctie vervullen. Om te komen tot een site die tegemoet komt aan de behoeften en wensen van geselecteerde doelgroepen is het wezenlijk om het proces stap voor stap vanuit de betreffende doelgroep te beschrijven en daaraan de eisen te ontlenen. Dit vormt de basis voor de bouw van een website met kwaliteit. Door vervolgens per geselec teerde doelgroep helder aan te geven wat verwacht mag worden zal het kwaliteits oordeel zeker positief worden beïnvloed. Maar pas op, van de KLM kunnen we leren dat er nieuwe stoelen zullen moeten worden aangeschaft wanneer de con current dat ook doet. Gezamenlijk investeren Krachtenbundeling is een absolute voorwaarde om het grote publiek via internet te bereiken. Daarbij kan worden voortgebouwd op de stappen die al zijn gezet. In 2003 werd het zoekprogramma Toegang op Personen (TOP) in gebruik genomen en kwam er een digitale toegang beschikbaar op historische percelen in Nederland. Door veel geraadpleegde bestanden te digitaliseren, de databases te koppelen en deze integraal doorzoekbaar te maken kunnen in de toekomst miljoenen Nederlanders er gebruik van maken. Een handvest zal moeten gaan zorgen voor een gegarandeerde kwaliteit. Een grotere naamsbekendheid en een eigentijds imago zijn hiervan een direct gevolg. Deze ambities zijn alleen te verwezenlijken wanneer alle partijen samen duidelij ke prestatieafspraken maken. Belangrijk zijn daarbij afspraken over het bereik van nieuwe doelgroepen en de daarmee gemoeide kosten en baten. Niet alleen door archiefinstellingen maar ook door gemeenten, waterschappen, provincies en de rijksoverheid zullen investeringen moeten worden gedaan. Samen met bibliotheken en musea kan door het aanbieden van belevenissen, die mensen op een persoonlijke manier aanspreken, de concurrentie met andere aanbieders worden aangegaan. Voor de ontwikkeling van gezamenlijke producten en diensten is verdergaande samenwerking op projectbasis noodzakelijk. Wanneer deze lijn wordt ingezet, is vergroten van het publieksbereik door te investeren in fusieprocessen binnen de culturele sector minder opportuun. De technologische ontwikkeling dwingt enerzijds tot samenwerking en uniformi teit maar schept anderzijds de ruimte om diensten te verlenen op een menselijke maat. Net als in het verre verleden wordt 'de mens weer de maat van alle dingen' en daarmee is ook deze cirkel rond. Samenvatting Kwaliteit van de dienstverlening krijgt vooral de laatste jaren binnen de archief sector grote aandacht. Het blijkt meer dan een modeverschijnsel. 'Kwaliteit' is van alle tijden, in de tijd krijgt het echter steeds een andere invulling. In de Lage Landen komt de eerste kwaliteitsorganisatie voor in de vorm van het gilde. De industriële revolutie zorgt voor een verandering in de manier waarop de productie wordt georganiseerd. Door standaardisering en controle kan de kwaliteit van producten worden gegarandeerd. Kwaliteit betekent in die tijd DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK Marktsegment Vereisten (indicatief) Type internetsite 1. Voorbereiding bezoek Overzicht diensten Etalage 2. Bestelling producten Overzicht producten Winkel 3. Hoe informatie Overzicht kanalen Wegwijzer 4. Direct informatie Op onderwerp zoeken Zoekmachine 40 FRED SCHOT VAN KLANTGERICHT NAAR KLANTGESTUURD 41

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 22