Dat was voor DIVA de reden om een workshop werkprocessen te ontwikkelen. Met de moderatiemethode leren deelnemers zelf hun eigen werkprocessen in beeld te brengen. Naast het leren beschrijven en verbeteren van de eigen werk processen is ervaringsuitwisseling een belangrijk aspect. Reacties van deelnemers: "Het is heel leerzaam om te zien hoe anderen werkprocessen beschrijven waardoor je met andere ogen naar je eigen organisatie gaat kijken" "Je kunt van anderen zaken overnemen en hoeft niet zelf het wiel uit te vinden" "De workshop is ontzettend nuttig bij de invoering van het handvest en zorgt voor enthousiasme om verder te gaan" Onderdeel van het programma is ook een audit werkprocessen. Tijdens de audit wordt nagegaan of de afgesproken werkprocessen ook in de dagelijkse praktijk worden uitgevoerd. Een proces kan worden beheerst door op de kritieke punten te sturen. Een goede voorbereiding op de audit/procestoets is het identificeren van de kritieke stappen, nagaan of ze benoemd zijn en of ze (op papier) beheerst worden.11 Belangrijk is dat de werkprocessen op papier ook functioneren in de praktijk en de vastgestelde normen worden gehaald. Reacties van deelnemers: "Een audit werkt als een spiegel waar je in kijkt. De professionele insteek sprak ons aan; Bernadette stelde de juiste vragen. Een audit geeft een stuk bevestiging over wat er goed gaat. Het bleek dat het communicatief bij ons wel goed zat. Een concrete tip was een schriftje waarin voor iedereen zichtbaar de afspraken worden vastgelegd en dat tegelijkertijd dient als meetinstrument. Een mes dat snijdt aan twee kanten. Perspectieven voor archieven Trends Aanbod Producten en dienst moeten aan steeds hogere eisen voldoen. Die eisen worden niet alleen door klanten gesteld maar komen ook voort uit de techno logische ontwikkelingen. Er is sprake van integratie van de klassieke media als telefoon, fax, tv, video met internetmogelijkheden. Door internet en digitalisering zijn er steeds meer documenten continu en snel beschikbaar; de beschikbaarheid van elektronische informatie en documenten wordt steeds vanzelfsprekender Cultuur is in concurrentie geraakt met andere vormen van vrijetijds besteding. De strijd om de gunst van het publiek om de schaarse vrije tijd neemt toe. Vraag Klanten zijn sneller geneigd om het geleverde met dat van de concurrent te vergelijken en worden steeds meer 'momentconsument' die een grillig gedrag vertonen dat lastig te voorspellen is. Er is sprake van differentiatie in de vraag. Door vergrijzing komen er meer ouderen; ook de gemiddelde levensverwach ting en het opleidingsniveau nemen toe. Jongeren brengen vooral door mogelijkheid tot interactie steeds meer tijd online door; producten, diensten en communicatie moeten aansluiten op hun belevingswereld. Indien het een aantrekkelijk alternatief vormt, stijgt het internetgebruik spectaculair; door gemakkelijk te kunnen vergelijken en boeken nam in 2003 het aantal geboekte reizen via internet enorm toe. Sturing De overheid is prestatiegericht geworden en maakt met de burger kwaliteits afspraken. Daarbij zijn consumentenbescherming door consumentenbond en ombudsman niet meer weg te denken. Van een verticaal en functioneel ingerichte onderneming wordt overgegaan op een proces-georiënteerde ondernemingsstructuur. Er is sprake van het naar elkaar toegroeien van zowel kwaliteitssystemen als de bestuurlijke spelers. Op het gebied van kwaliteitsmanagement worden steeds meer dienst verleningsovereenkomsten of service level agreements gesloten waarin de wederzijdse verwachtingen van de partijen worden vastgelegd. Kwaliteitsmanagement (TQM) wordt steeds meer de motor voor gerichte cultuurverandering. Potentie Hoe kunnen deze trends nu worden aangewend om nieuwe doelgroepen te bereiken en het bezoek te vergroten? Het IOO heeft in opdracht van DIVA onderzocht welke mogelijkheden er op dit punt voor archieven zijn.12 Het blijkt dat er in potentie een veel groter publiek voor historische archieven in Nederland is dan de mensen die nu naar archief instellingen toekomen. Uit publieksonderzoek komt naar voren dat het huidige bezoekersaantal kan stijgen met 125%, van 560.000 nu naar 1.260.000 per jaar. Dit kan vooral via een grotere digitale toegankelijkheid. Door gebruik te maken van internet kan er een enorme potentie worden aangeboord. Grote groepen mensen kunnen via internet eenvoudig en gemakkelijk bereikt worden. Door vergrijzing en een hoger opleidingsniveau neemt het aantal mensen met vrije tijd en historische belangstelling toe. Kwaliteitseisen zijn nodig om te komen tot de virtuele toegang tot de collecties en een landelijk zoeksysteem waarmee alle collecties integraal benaderd kunnen worden. Aan de differentiatie in de vraag kan op die manier tegemoet worden gekomen. DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK 11 D.C. Dorr, Presteren met processen: procesmanagement voor dienstverlenende organisaties (Deventer 2000). 28 FRED SCHOT VAN KLANTGERICHT NAAR KLANTGESTUURD 12 Van Dijken en Stroeker, Archiefbestel. 29

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 16