PRIORITEITENMATRIX (afgeleid belang) Kansen ju Stflrit Zwak Bedreigingen Communicatie en informatie blijken zeer belangrijk voor de waardering. Het eigen aanbod en verbeteringen moeten goed zichtbaar gemaakt worden; zeker wanneer het gratis is! Daarmee wordt de opmerkzaamheid van de bezoeker ver hoogd en de bezoeker zal die verbetering eerder ervaren. Om het verwachtingspa troon bij te stellen blijkt het ook belangrijk om uitleg te geven aan de bezoekers als verbetering niet mogelijk is. Een voorbeeld hiervan zijn tarieven. Reacties van deelnemers: "het mooie van de monitor is dat door uniformiteit je gemakkelijk met elkaar kunt vergelijken" "je stuurt de vragenlijsten naar Evidens en je krijgt de resultaten op een presenteerblaadje" "je hoeft niet bang te zijn voor lage scores, (je hebt al gauw een acht en) de marges zijn gering" "met de monitor kun je zorgen voor kwaliteitsverbetering van de organisatie, een verhoogde tevredenheid bij bezoekers, meer duidelijkheid voor medewerkers en een verbeterd imago" Door mee te doen scoren de deelnemers goed bij hun gemeentebesturen: het zorgt voor transparantie. De deelnemers hebben nieuwe inzichten in de waarde ring van de verschillende klantengroepen gekregen. Maar zijn de bezoekers er ook beter van geworden? Dat is zeker het geval! Van kleine dingen als naambord jes en nieuwe printers tot aanpassing van de openingstijden en snellere en betere beantwoording van e-mail. Voor het laatste waren aanpassingen van de werk processen nodig. 26 Audit Tijdens een 'audit' wordt de dienstverlening van een archiefinstelling beoor deeld. Dit kan gebeuren door een extern team dat 'blanco' de situatie bekijkt of een interne audit door medewerkers zelf. Interne en externe audits kunnen elkaar aanvullen en vormen een check op elkaar. Speciaal voor archiefinstellingen is een externe audit ontwikkeld die bedoeld is om na te gaan in hoeverre een instelling voldoet aan de minimum normen uit het handvest dienstverlening. Daarbij wordt gebruik gemaakt van documenten, mystery guests en proef personen. De centrale vraag is welke normen voor een instelling haalbaar zijn, hoe deze kunnen worden ingevoerd en dagelijks worden gerealiseerd. Tijdens deze audit ontstaat zicht op knelpunten en worden ook verbeteringssuggesties gedaan. Daarbij kan bijvoorbeeld worden gedacht aan tekortkomingen in het kwaliteits systeem. De resultaten worden aan de medewerkers gepresenteerd, waarbij per onderdeel medewerkers ook hun eigen bevindingen inbrengen om de discussie over de invoering van het handvest te stimuleren. Reacties van deelnemers: "Het was een heel leerzame ervaring. Het kan nooit kwaad om mensen van buiten naar de kwaliteit van je dienstverlening te laten kijken. Niet alleen door vakgenoten maar ook door een virtuele 'mystery guest'De audit verschaft je een goede uitgangspositie. Het auditrapport is heel overzichtelijk; puntsgewijs staan de zaken op een rijtje die verbeterd kunnen worden. Zelf bepaal je welke zaken wanneer worden opgepakt. Zorg vooral voor goede communicatie en betrek iedereen erbij, dat zorgt voor draagvlak!" Workshop Werkprocessen Om gestelde normen te realiseren zijn goedlopende werkprocessen onmisbaar: werkprocessen waarborgen het leveren van kwaliteit. Zeker wanneer het gaat om het halen van levertijden kun je er niet om heen. Vragen die bij de invoering van het handvest rezen, waren bijvoorbeeld: Hoe voorkom je dat een beschreven werkproces in het archief terecht komt en niet in de praktijk wordt ingevoerd? Hoe kan je medewerkers bij de beschrijving van een werkproces betrekken? Welke ondersteunende middelen zijn er om werkprocessen te beschrijven? In een werkproces staan een aantal activiteiten in een logische volgorde gericht op het totstandkomen van een product of dienst voor een klant. Werkprocessen maken ook zichtbaar via welke routines het werk verloopt. Soms waren werkpro cessen door archiefinstellingen beschreven, soms ook niet. Soms werden beschreven werkprocessen nageleefd en soms ook niet. In de praktijk zien we dat veel archiefinstellingen worstelen met het op orde krijgen en houden van hun werkprocessen. Processen moeten worden beschreven, geanalyseerd en zonodig aangepast om consistentie te garanderen voor de klant. Archiefprocessen in een kwaliteitssysteem mogen niet voortkomen uit professio nele inzichten van een archivaris maar moeten in overleg met de gebruikers worden vastgesteld en vervolgens professioneel worden uitgevoerd.10 Bi rti Él *41 Jl5 *«2- uA 'li ♦a» ézt ■JU '•O 0.25 0.55 MS MS li 0.25 (IS 014 FRED SCHOT VAN KLANTGERICHT NAAR KLANTGESTUURD 10 NVBA, Kwaliteit <fe archivering (Groningen 1998). 27

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 15