mogelijk omdat met een handvest zowel externe doelen, bijvoorbeeld verbetering van het imago, als interne doelen, bijvoorbeeld verbetering van de samenwerking of werkprocessen, bereikt kunnen worden. Een andere belangrijke reden was dat door de gezamenlijke aanpak instellingen de gelegenheid kregen om ervaringen uit te wisselen en van elkaar te leren. Het handvest werd door de 10 instellingen een half jaar in de praktijk uitgepro beerd. Het ging er daarbij om de brug te slaan tussen wat bezoekers graag willen en wat een instelling kan waarmaken. Het was de bedoeling om in het handvest alleen normen op te nemen die bezoekers echt belangrijk vinden en die bijdragen aan een positief imago; maar dat was nog nooit onderzocht. Toen is besloten om gezamenlijk een bezoekersonderzoek te houden. Een onderdeel van het kwaliteitsverbeteringsprogramma van de KLM was een eenvoudig vragenlijstje waarop passagiers een cijfer konden geven voor o.a. het comfort van hun vliegtuigstoel. De minimumwaardering zou op alle punten een acht moeten zijn. Het eerste jaar kwam de score gemiddeld uit op 8.4, prima dus; het twee jaar op 8.3, nog steeds goed. Het derde jaar zakte de score naar 7.8 terwijl er toch niets aan het vliegtuig of de stoel was veranderd. Wat was er dan wel veranderdDe concurrentie had nieuwe vliegtuigen met betere stoelen aangeschaft! Zeer belangrijk voor bezoekers van archiefinstellingen bleken zaken als de beschikbaarheid en deskundigheid van het personeel, de vindbaarheid van stukken, de inhoud van schriftelijke reacties en de telefonische dienstverlening. Minder belangrijk zijn de bewegwijzering en een koffie- en theevoorziening. Die kwamen dan ook niet in het handvest. Maar pas op, want wanneer niet wordt voldaan aan dergelijke algemeen geldende normen dan komen daarover toch klachten. Indien een kwaliteitshandvest goed wordt gebruikt, levert het zowel voordelen op voor de overheid als voor de burger. De voordelen voor beide partijen zijn weergegeven in onderstaande tabel. Tabel: voordelen van het werken met een kwaliteitshandvest De Stichting Rekenschap stimuleert dat er niet alleen over sturing en beleid door de politiek verantwoording wordt afgelegd, maar vooral dat de burger invloed krijgt op de resultaten. Zij noemt dit het andere been van de democratie. Kenmerkend van een kwaliteitshandvest is dat het gaat om een uiting van de eigen verantwoordelijkheid van een overheidsorganisatie voor de dienstverlening aan de burger. Handvesten zijn eerst en vooral een krachtig middel om de interne gerichtheid te doorbreken en de organisatie op scherp te stellen ten aanzien van wat men de burger als afnemer wil bieden. Het gaat er daarbij om dat de dienst de verantwoordelijkheid voor de eigen dienstverlening neemt en over de resul taten van de dienstverlening verantwoording aan de burger wil afleggen. Het handvest brengt door het formuleren van de normen, de wensen en eisen van de afnemer van de diensten dichter bij diegene die de diensten levert. Al met al is het de meest extern gerichte vorm van kwaliteitszorg binnen de overheid en werkt het als soort marktvervangend mechanisme. Het principe van kwaliteitshandvesten is eenvoudig en blijkt in de praktijk het meest radicale kwaliteitsinstrument te zijn voor overheidsorganisaties. Een kwaliteitshandvest richt de blik naar buiten en is volgens Mare Muntinga het instrument met het mooiste resultaat. Kwaliteitsmonitor archieven Om goed te kunnen werken aan de verbetering van dienstverlening is op basis van het bezoekersonderzoek in 2000 een kwaliteitsmonitor ontwikkeld. In 2003 deden er 1241 bezoekers van 20 instellingen aan mee. De boodschap van de bezoekers die in de resultaten doorklinkt is: zorg dat op een goede manier wordt voorzien in de basisbehoefte van de bezoekers. Als algemene verbeterpunten komen naar voren: informeer bezoekers over het aanbod en wat ze precies kunnen verwachten maak het zoeken voor bezoekers zo makkelijk mogelijk zorg voor goede hulpmiddelen stel verwachtingen bij wanneer het om geld gaat: leuker kunnen we het dus niet maken, wel makkelijker! Het periodieke karakter van het onderzoek maakt het daarnaast mogelijk om onderzoeksresultaten in de tijd te vergelijken. Op deze wijze kan worden vast gesteld of verbeteracties het beoogde effect hebben gesorteerd. Om verbeterpunten in beeld te brengen wordt niet alleen de waardering gemeten maar ook het belang dat bezoekers aan onderdelen van de dienstverlening hechten. Wanneer de waardering laag is en het belang hoog dan is actie geboden! In de vorm van een matrix worden voor iedere deelnemer waardering en belang tegen elkaar afgezet. De verbeterpunten met de hoogste prioriteit staan in het kwadrant bedreigingen. DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK Overheid Burger verhoging legitimiteit duidelijkheid over verwachtingen verhoging geloofwaardigheid klantgerichtheid duidelijkheid over knelpunten vorm van inspraak verbeterde arbeidsmotivatie minder klachtenprocedures inrichting volgens lokale behoeften Bron: www.vernieuwingsimpuls.nl/publicaties/handreikingen/kwaliteitshandvesten 24 FRED SCHOT VAN KLANTGERICHT NAAR KLANTGESTUURD 25

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 14