Wat een bezoeker precies kan verwachten is bij een archief minder duidelijk dan bij een museum of een bibliotheek. Archieven lijken hun ambities dan ook beter te kunnen waar maken en hun problemen beter te kunnen oplossen als ze daarbij met musea en bibliotheken samenwerken. Voor het eerst in de geschiede nis bundelen naast bibliotheken en musea nu ook archieven hun krachten. Dit gebeurt in het verband van de nieuwe koepelorganisatie DIVA. Instrumenten om de cirkel rond te maken Archiefinstellingen die hun dienstverlening willen verbeteren zullen hun zaken zó moeten organiseren dat ze inderdaad kwaliteit kunnen leveren. Sinds het jaar 2000 zijn in DIVA-verband verschillende instrumenten ontwikkeld waarvan instellingen bij de invulling van hun kwaliteitssysteem gebruik kunnen maken. De essentie van een kwaliteitszorgsysteem is, dat steeds opnieuw wordt nagegaan in hoeverre gemaakte afspraken en gedane beloften in de praktijk ook worden waargemaakt. Deming heeft zijn kwaliteitssysteem voorgesteld als een cirkel. Door deze cirkel steeds opnieuw te doorlopen is het mogelijk om de kwaliteit te verbeteren. De Deming-cirkel laat zien, dat er vier soorten activiteiten nodig zijn: Plan: plannen van verbeteractiviteiten en stellen van doelen en normen Do: uitvoeren van de geplande verbeteractiviteiten en meten in hoeverre gestelde normen worden gerealiseerd. Check: nagaan in hoeverre de afgesproken doelen zijn gerealiseerd. Act: vergelijken van de resultaten met de doelstellingen en verbeterpunten vaststellen. Afhankelijk van de situatie kun je in deze cirkel op elke plaats beginnen, zolang de cirkel maar steeds opnieuw wordt rond gemaakt. De vraag of het kwaliteits handvest nu het einde of het begin van een kwaliteitsverbetering moet zijn is daarmee beantwoord. In de praktijk wordt door archiefinstellingen meestal gestart met een nulmeting met een eenvoudige checklist. Deze kan zowel deel uitmaken van een interne als een externe audit. Daarna wordt de waardering van bezoekers voor de dienstverlening in beeld gebracht door middel van de kwali teitsmonitor en kan met andere instellingen worden bekeken welke oplossingen de beste zijn (benchmarking)Gestelde doelen, normen en verbeteractiviteiten die nodig zijn om ze te realiseren worden opgenomen in een invoeringsplan. Verbeteractiviteiten kunnen betrekking hebben op allerlei faciliteiten zoals b.v. een postregistratiesysteem of een workshop werkprocessen. Om te weten of de gewenste kwaliteit ook werkelijk wordt geleverd moet worden gemeten. Nadat is nagegaan in hoeverre de vastgestelde doelen en normen zijn gerealiseerd, kan het handvest worden gepubliceerd. De normen in een handvest kunnen pas bij een tweede keer doorlopen van de cyclus worden vastgelegd. Pas dan is voldoende garantie aanwezig dat de normen door medewerkers iedere dag opnieuw kunnen worden waargemaakt. Citizen's Charter's Kwaliteitshandvesten in Nederland zijn als concept ontleend aan het Britse voorbeeld van de 'Citizens's Charters'. Het gaat om een initiatief dat in 1992 is opgestart in het verlengde van de verzelfstandiging van een groot aantal over heidsorganisaties in de vorm van agencies. Geconfronteerd met een groot aantal overheidsorganisaties die op afstand moesten worden bestuurd werd de gedachte geboren om middels Charters de burger in te schakelen om de pres taties van een agency te kunnen bewaken en tegelijkertijd de externe gerichtheid te bevorderen.8 Ook de Public Record Office in Londen werkt met een Citizen's Charter. Het wordt gezien als belangrijk voertuig om te komen tot kwaliteitsverbetering De kern van het Engelse citizen's charter is een verplichting voor een uitvoerende organisatie om normen vast te leggen voor de dienstverlening van de eigen orga nisatie. De normen moeten vervolgens worden gepubliceerd en jaarlijks worden aangepast. Indien een organisatie onder haar niveau presteert is er soms recht op schadevergoeding. Het idee is dat klachtrecht en het recht op financiële compen satie de uitvoerders dwingen naar de klanten te luisteren. Het houdt de dreigende vrijblijvendheid op afstand. Zes principes staan bij citizen's charter centraal: Normen Informatie en openheid Keuze en raadpleging Beleefdheid en behulpzaamheid Fouten herstellen 'Value for money' Het belang van deze principes en de consistente manier waarop ze worden gecommuniceerd kan niet worden onderschat. Ze zijn nadrukkelijk vanuit het standpunt van de klant geformuleerd. Op alle mogelijke plekken en manieren worden ze steeds weer herhaald. Ze zijn de taal gaan vormen van waaruit in de UK over de kwaliteit van dienstverlening wordt gesproken.9 Handvest dienstverlening archieven In het jaar 2000 ontwikkelden in Nederland tien archiefinstellingen samen het handvest dienstverlening archieven. In dit handvest staan minimum vereisten waarop gebruikers van archieven kunnen rekenen. Het gaat daarbij niet alleen om normen op het gebied van raadpleging van archieven in de studiezalen, maar ook om informatieverstrekking op afstand. Daarmee kan de archiefbranche als geheel een duidelijker profiel krijgen en kunnen archiefbeherende instellingen werken aan een positief imago. Het kan opmerkelijk genoemd worden dat 10 instellingen zeer verschillend van omvang en met verschillende doelen samen één handvest ontwikkelden. Dat was DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK 22 FRED SCHOT VAN KLANTGERICHT NAAR KLANTGESTUURD 8 M.A. Muntinga en D.P. Noordhoek, Werken met kwaliteitshandvesten: de kracht van kwetsbaarheid (Deventer 1998). 9 M.A. Muntinga en C.J. Lagerveld: Instrumenten voor modern kwaliteitsmanagement (Deventer 1998). 23

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 13